باز دید از تالاب گاوخونی

پرنده نگری باغ جوان و باز دید از تالاب گاوخونی موسسه آوای بوم

تاریخ برگزاری: جمعه 7 خرداد 1395

راهنما و کارشناس علمی: ایمان ابراهیمی

تعداد همراهان: 4 نفر

تهیه گزارش: محمد معینی

شرح گزارش:

در تاریخ 7 خرداد 1395 ساعت 6:00 صبح تعدادی از اعضای موسسه آوای بوم بهمراه راهنما و کارشناس علمی جناب آقای ایمان ابراهیمی در حاشیه ی زاینده رود ( نزدیک به باغ جوان) به پرنده نگری پرداختیم. پس از ثبت گونه های مشاهده شده در ساعت 9:15 برای بررسی تالاب گاوخونی عازم آنجا شدیم. بعد از بررسی مناطق مختلف که امکان مشاهده گونه های بیشتری بود ،گونه های مشاهده شده را ثبت نمودیم و برنامه در ساعت 14:40 دقیقه به پایان رسید.

از موارد جالب توجه در این سفر میتوان به مشاهده یک بالابان در نزدیکی باغ جوان اشاره کرد. بالابان از جمله پرندگان شکاری است که به علت صید بیش از اندازه تعداد آن کاهش چشمگیری پیدا کرده است. به طوری که در حالا حاضر اطلاعات دقیقی از زادآوری و حضور این گونه در استان اصفهان وجود ندارد. از این رو مشاهده این گونه می تواند به تکمیل اطلاعات از پراکنش این گونه و حضورش در شهرستان اصفهان کمک شایانی بکند.

از موارد دیگر این بود که اداره حفاظت محيط زيست استان اصفهان پس از گذشت ٦ سال از خشكي كامل بستر اصلي تالاب، اقدام به نصب تابلوي  جدید تالاب بين المللي كرده بود!

از دیگر موارد جالب توجه در این سفر ثبت تصاویری از یک خانواده سلیم شنی بزرگ بود که با توجه به سن نابالغ ها، احتمال زادآوری این گونه در این شرایط تالاب را

بسیار بالا برد.

 

توضیحات

نام فارسی

نام انگلیسی

نام علمی

ردیف

 

بالابان

Saker Falcon

Falco cherrug

1

 

گاو چرانک

Cattle Egret

Bubulcus ibis

2

 

چارخو

Moorhen

Gallinula chloropus

3

 

هدهد

Hoopoe

Upupa epops

4

 

مینا

Common Myna

Acridotheres tristis

5

دارکوب سوری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *