باید ها و نباید ها ی پرنده نگری…

مهسا هاشمی گردآورنده:

مهسا هاشمی

پرنده نگری مانند هرچیز دیگری قوانینی دارد. باید ها و نباید هایی که نه تنها زمانی که در طبیعت هستید بلکه در محیط شهری و اطراف محل زندگیمان باید به آنها توجه کنید.

وقتی برای تفریح پرنده نگری به دل طبیعت میروید قبل از هرچیز باید به این نکته توجه کنید که ارزش پرندگان و تاثیرات سلامت زندگی انها و محیط زیست بر بقای بشر کاملا متقابل است.باید توجه داشته باشید که کوچکترین رفتار و یا عاداتی ممکن است تاثیراتی برزندگی ما و پرندگان بگذارد, به این دلیل در تمام دنیا کد های اخلاقی مورد قبولی وجود دارد که باید به انها توجه کنید…

1- نباید لانه پرنده ها را لمس کرد و یا حتی به آنها نزدیک شد.امنیت لانه در خطر میافتد و ممکن است پرنده لانه ی خود را ترک کند. پرنده ای که برای انتخاب محل لانه سازی, مراحل ساخت لانه, جذب جفت و زادآوری هفته ها انرژی بسیاری صرف کرده ممکن است قلمرو, لانه و حتی جوجه های خود را رها کند

2-به پرندگان غذا ندهید. پرندگان خود قادر به یافتن غذا هستند و نیازی به کمک ما ندارند, با غذا دادن به آنها رفتار طبیعی آنها را تغییر ندهید.

بارها دیده ایم که افرادی در کناررودخانه ها ایستاده وبرای پرندگان غذا پرتاب میکنند, اینکار نه تنها باعث آلودگی آب و محیط طبیعی میشود بلکه ممکن است پرنده با خوردن آنها آسیب بسیاری ببیند. پرندگان ممکن است با یک دانه پفک که ارزش غذایی برای آنها ندارد, بدنشان ضعیف شود واز بین بروند.

3-هنگام پرنده نگری سکوت را رعایت کنید و لباس هایی متناسب با رنگ محیط بپوشید.به یاد داشته باشید که در قلمروانها هستید و نباید موجب استرس انها شوید.

4-باعث الودگی اب, خاک وزیستگاه پرندگان نشوید.

5- در طبیعت ممکن است به جوجه پرندگانی بر بخورید که از لانه بیرون افتاده اند. هرگز تلاش نکنید آن ها را به لانه برگردانید! چرا که در چرخه ی طبیعت، حیواناتی وجود دارند که بخشی از غذای آن ها، جوجه های بیرون افتاده از لانه هستند و چنانچه شما این جوجه ها را به لانه برگردانید، با دست بردن در طبیعت موجب گرسنه ماندن این جانداران خواهید شد.

6- اگر لاشه پرنده ایی را دیدید به ان دست نزنید.انها جزیی از چرخه غذایی هستند.تنها در صورتی که لاشه ایی کنار جاده بود انرا به بیرون جاده بیاندازید , چراکه تعداد زیادی حیوان برای رسیدن به این لاشه ها تصادف میکنند و زیر لاستیک ماشین ها ازبین میروند

7- هرگز پرنده ایی را بدون مشورت با کارشناسان مرتبط در محیطی رها نکنید.چنانچه پرنده ایی در مکان و زمان نامناسب رها شود موجب مرگ آن میشود .

به یاد داشته باشیم در طبیعت هیچ اثری جز رد پا از خود بر جای نگذاریم و چیزی جز عکس و خاطره همراه نیاوریم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *