تاریخچه پرنده نگری

نویسنده: ارنی آلیسون

مترجم: دکتر محمدرضا آقاابراهیمی

خلاصه مطلب 

* پرنده نگري با هدف جمع آوري تخم و پوست گونه هاي زيبا و رنگارنگ پرندگان آغاز شد.

* در قرن نوزدهم ميلادي انجمن  هاي Audubon براي حفاظت از پرندگان شكل گرفتند.

* اين انجمن ها راه را براي انجام پرنده نگري به عنوان يك فعاليت تفريحي هموار ساختند.

* با ابداع ابزارهای اپتیکی پیشرفته، پرنده نگری به صورت لجام گسیخته ای در مناطق ساحلی شرقی ایالات متحده گسترش یافت.

* همچنانکه گروه های پرنده شناسی شروع به شکل گیری کردند، اعتراضات علیه AOU و BTO نیز آغاز شد.

* تنها در زمانی که تام هریسون مسئولیت RSBP را بر عهده گرفت، حفاظت از پرندگان در افکار عمومی غلبه یافت.

* مقرون به صرفه شدن سفرهای هوایی در دهه 1960 موجب تقویت پرنده نگری بین المللی شد.

* در سال 1965 شرکت Ornitholidays پرنده نگری بین المللی را به عنوان یک جاذبه توریستی پرطرفدار تثبیت کرد.

* این امر منجر به خلق اثر ارجمند “کتاب راهنمای پرندگان جهان”، که اولین مکتوب چندجلدی دربرگیرنده همه نمونه های زنده پرندگان است، و نیز افزایش علاقه به پرنده نگری در سراسر جهان، شد.

عبارت “پرنده نگري” اولين بار در سال ١٩٠١ توسط ادموند سلوس استفاده شد. كتاب او، كه به نحو بامسمايي عنوان “پرنده نگري” را بر خود داشت، يكي از اولين روايتهاي جستجوي پرندگان با اهداف زيباشناختي، و نه به عنوان يك منبع غذا، به شمار مي رود. از آن زمان، پرنده نگري موجب شكل گيري گروه هايي از مردم شده كه مجهز به دوربين هاي چشمي قوي، دوربين هاي عكاسي دستي و ظروف و محل هاي مخصوص تغذيه پرندگان در حياط منازل هستند.

دوران ملكه ويكتوريا

در دوران ملكه ويكتوريا، پرنده نگري با هدف جمع آوري تخم و پوست گونه هاي زيبا و رنگارنگ پرندگان انجام مي شد. در آن زمان، كلكسيونرهاي ثروتمند با استفاده از ارتباطاتشان در مستعمرات بريتانيا به گونه هاي كمياب سراسر جهان دست مي يافتند. در قرن نوزدهم ميلادي بود كه اولين درخواست هاي محافظت از گونه هاي درمعرض خطر صورت گرفت و اولين انجمن Audubon در آمريكا بنياد نهاده شد. انجمن هاي Audubon و انجمن سلطنتي محافظت از پرندگان بريتانيا (RSPB)، كه براي مقابله با تجارت پرندگان طراحي شده بودند، راه را براي انجام پرنده نگري به عنوان يك فعاليت تفريحي و نيز محافظت از گونه هاي بيشمار پرندگان هموار ساختند.

قرن بیستم

با ابداع ابزارهای اپتیکی پیشرفته و آغاز به کار راهنماهای میدانی، پرنده نگری به صورت لجام گسیخته ای در مناطق ساحلی شرقی ایالات متحده گسترش یافت. همچنانکه گروه های پرنده شناسی به شکل گیری خود ادامه می دادند، اعتراضات علیه اتحادیه پرنده شناسان آمریکا (AOU) و نیز ائتلاف برای پرنده شناسی بریتانیا (BTO) نیز ادامه داشت. به جای مطالعه پرندگان صرفاً از یک دیدگاه مشاهداتی، AOU و BTO بیشتر دست اندرکار به دام انداختن، مطالعه مخرب و قتل اجتناب ناپذیر پرندگان بودند. در نهایت، پرنده شناس دوره گرد، تام هریسون، در سال 1936 مسئولیت RSBP را بر عهده گرفت و پیشگام چندین مطالعه در خصوص مرغابی تاجدار بزرگ (Great Crested Grebe) ، که بزرگترین عضو خانواده مرغابی در اروپا و آسیاست، شد.

دوران معاصر

همچنانکه تعداد مشتاقان پرندگان به عرش رسید، امکانات پرنده نگری در نقاط کمتر بازدید شده جهان نیز افزایش یافت. سفرهای هوایی در دهه 1960 میلادی مقرون به صرفه شد، و در نتیجه به تقویت پرنده نگری بین المللی کمک کرد. در سال 1965، اولین شرکت پرنده نگری در بریتانیا، Ornitholidays ، درهای خود را به روی گروهی از پرنده نگران مشتاق، که مجهز به دوربین های چشمی و دوربین های فیلمبرداری شخصی بودند، باز کرد. به محض شروع به کار، شرکت Ornitholidays پرنده نگری بین المللی را به عنوان یک جاذبه توریستی پرطرفدار تثبیت کرد. این امر منجر به گسترش طبقه بندی پرندگان در اطراف جهان و خلق آثار مکتوب ارجمندی چون “کتاب راهنمای پرندگان جهان” (The Handbook of the Birds of the World) ، که اولین مکتوب چندجلدی دربرگیرنده همه نمونه های زنده پرندگان است، شد. این کتاب راهنما، که در دهه 1990 میلادی در اسپانیا و توسط جوزپ دل هویو، جوردی سارگاتای و اندی الیوت (Josep del Hoyo, Jordi Sargatai and Andy Elliot) نوشته شده است، اولین و تنها موردی است که کل یک گروه از جانداران در یک کتاب واحد معرفی شده اند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *