تاریخچه پرنده نگری

نویسنده: ارنی آلیسون

مترجم: دکتر محمدرضا آقاابراهیمی

خلاصه مطلب 

* پرنده نگری با هدف جمع آوری تخم و پوست گونه های زیبا و رنگارنگ پرندگان آغاز شد.

* در قرن نوزدهم میلادی انجمن  های Audubon برای حفاظت از پرندگان شكل گرفتند.

* این انجمن ها راه را برای انجام پرنده نگری به عنوان یك فعالیت تفریحی هموار ساختند.

* با ابداع ابزارهای اپتیکی پیشرفته، پرنده نگری به صورت لجام گسیخته ای در مناطق ساحلی شرقی ایالات متحده گسترش یافت.

* همچنانکه گروه های پرنده شناسی شروع به شکل گیری کردند، اعتراضات علیه AOU و BTO نیز آغاز شد.

* تنها در زمانی که تام هریسون مسئولیت RSBP را بر عهده گرفت، حفاظت از پرندگان در افکار عمومی غلبه یافت.

* مقرون به صرفه شدن سفرهای هوایی در دهه 1960 موجب تقویت پرنده نگری بین المللی شد.

* در سال 1965 شرکت Ornitholidays پرنده نگری بین المللی را به عنوان یک جاذبه توریستی پرطرفدار تثبیت کرد.

* این امر منجر به خلق اثر ارجمند “کتاب راهنمای پرندگان جهان”، که اولین مکتوب چندجلدی دربرگیرنده همه نمونه های زنده پرندگان است، و نیز افزایش علاقه به پرنده نگری در سراسر جهان، شد.

عبارت “پرنده نگری” اولین بار در سال ١٩٠١ توسط ادموند سلوس استفاده شد. كتاب او، كه به نحو بامسمایی عنوان “پرنده نگری” را بر خود داشت، یكی از اولین روایتهای جستجوی پرندگان با اهداف زیباشناختی، و نه به عنوان یك منبع غذا، به شمار می رود. از آن زمان، پرنده نگری موجب شكل گیری گروه هایی از مردم شده كه مجهز به دوربین های چشمی قوی، دوربین های عكاسی دستی و ظروف و محل های مخصوص تغذیه پرندگان در حیاط منازل هستند.

دوران ملكه ویكتوریا

در دوران ملكه ویكتوریا، پرنده نگری با هدف جمع آوری تخم و پوست گونه های زیبا و رنگارنگ پرندگان انجام می شد. در آن زمان، كلكسیونرهای ثروتمند با استفاده از ارتباطاتشان در مستعمرات بریتانیا به گونه های كمیاب سراسر جهان دست می یافتند. در قرن نوزدهم میلادی بود كه اولین درخواست های محافظت از گونه های درمعرض خطر صورت گرفت و اولین انجمن Audubon در آمریكا بنیاد نهاده شد. انجمن های Audubon و انجمن سلطنتی محافظت از پرندگان بریتانیا (RSPB)، كه برای مقابله با تجارت پرندگان طراحی شده بودند، راه را برای انجام پرنده نگری به عنوان یك فعالیت تفریحی و نیز محافظت از گونه های بیشمار پرندگان هموار ساختند.

قرن بیستم

با ابداع ابزارهای اپتیکی پیشرفته و آغاز به کار راهنماهای میدانی، پرنده نگری به صورت لجام گسیخته ای در مناطق ساحلی شرقی ایالات متحده گسترش یافت. همچنانکه گروه های پرنده شناسی به شکل گیری خود ادامه می دادند، اعتراضات علیه اتحادیه پرنده شناسان آمریکا (AOU) و نیز ائتلاف برای پرنده شناسی بریتانیا (BTO) نیز ادامه داشت. به جای مطالعه پرندگان صرفاً از یک دیدگاه مشاهداتی، AOU و BTO بیشتر دست اندرکار به دام انداختن، مطالعه مخرب و قتل اجتناب ناپذیر پرندگان بودند. در نهایت، پرنده شناس دوره گرد، تام هریسون، در سال 1936 مسئولیت RSBP را بر عهده گرفت و پیشگام چندین مطالعه در خصوص مرغابی تاجدار بزرگ (Great Crested Grebe) ، که بزرگترین عضو خانواده مرغابی در اروپا و آسیاست، شد.

دوران معاصر

همچنانکه تعداد مشتاقان پرندگان به عرش رسید، امکانات پرنده نگری در نقاط کمتر بازدید شده جهان نیز افزایش یافت. سفرهای هوایی در دهه 1960 میلادی مقرون به صرفه شد، و در نتیجه به تقویت پرنده نگری بین المللی کمک کرد. در سال 1965، اولین شرکت پرنده نگری در بریتانیا، Ornitholidays ، درهای خود را به روی گروهی از پرنده نگران مشتاق، که مجهز به دوربین های چشمی و دوربین های فیلمبرداری شخصی بودند، باز کرد. به محض شروع به کار، شرکت Ornitholidays پرنده نگری بین المللی را به عنوان یک جاذبه توریستی پرطرفدار تثبیت کرد. این امر منجر به گسترش طبقه بندی پرندگان در اطراف جهان و خلق آثار مکتوب ارجمندی چون “کتاب راهنمای پرندگان جهان” (The Handbook of the Birds of the World) ، که اولین مکتوب چندجلدی دربرگیرنده همه نمونه های زنده پرندگان است، شد. این کتاب راهنما، که در دهه 1990 میلادی در اسپانیا و توسط جوزپ دل هویو، جوردی سارگاتای و اندی الیوت (Josep del Hoyo, Jordi Sargatai and Andy Elliot) نوشته شده است، اولین و تنها موردی است که کل یک گروه از جانداران در یک کتاب واحد معرفی شده اند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *