کلاغ ها

برترین های دنیای پرندگان

برترین های دنیای پرندگان

به نقل از محمد علی آقاابراهیمی

Anna’s Hummingbird and bees. Photo: Toshiyasu Morita

کوچکترین پرنده ی جهان

“پر زنبوری” (Bee Hummingbird) نام دارد و بومی کوبا میباشد. این پرنده دارای وزنی کمتر از دو گرم و طولی حدود پنج سانتی متر میباشد و ابعاد آشیانه آن نیز کوچک تر از یک سکه است که از گلسنگ٬ خزه و تار عنکبوت ساخته می شود. تخم این پرنده به اندازه یک دانه قهوه است! نام این پرنده برگرفته از صدای بالش به هنگام پرواز است که صدایی مانند صدای بال زنبور دارد.

رکورد بلند ترین پرواز

در پرندگان متعلق به دال روپل (Ruppell’s Valture) است. بلند پروازترین پرنده دنیا در ارتفاع 11277 متری دیده شده است. این پرنده که به شدت در معرض خطر انقراض است، سیستم سوخت و ساز بدنی منحصر به فرد دارد که آن را قادر میکند در 11 کیلومتری سطح زمین و در ارتفاعی که اکسیژن بسیار کم است، قادر به تنفس باشد.چ

سریعترین پرنده دنیا

شاهین (Peregrine falcon) است که در ایران نیز قابل مشاهده میباشد. رکورد سرعت 389 کیلومتر بر ساعت از این پرنده ثبت شده است! البته این سرعت در زمان شیرجه این پرنده به سمت شکار بوده و سرعت عادی پرواز این پرنده نیست.

پهن پیکرترین پرنده

آلباتروز نام دارد که در اقیانوس آرام قابل مشاهده است این پرنده به عنوان یکی از بزرگترین گونه های پرنده روی زمین شناخته می شود و رکورددار پهن ترین بدن در میان تمامی پرندگان جهان است اندازه پهنای این حیوان گاهی بیش از 3.5 متر می شود.

بزرگترین پرنده

شترمرغ است که وزن آن تا 180 کیلوگرم و قد آن تا 3 متر میرسد . این پرنده به دلیل هیکل بزرگ خودقادر به پرواز نیست اما دونده ی بسیار خوبی به شمار می رود. همچنین تخم این پرنده از نظر بزرگی رکورددار بزرگترین تخم پرنده ی جهان است که وزن آن به حدود 1.5 کیلوگرم می رسد.

طولانی ترین مهاجرت

توسط پرستوهای دریایی قطبی انجام میپذیرد. آنها از قطب شمال تا قطب جنوب یعنی مسافتی در حدود 30 هزار کیلومتر را پرواز میکنند.

بسیاری از آنها طول دریای آرام یعنی نزدیک به 6000 کیلومتر مسافت را بی وقفه و در طی زمانی بالغ بر 100 ساعت پرواز میکنند.

باهوش ترین

باهوش ترین پرنده ها در زمینه استفاده از ابزار برای به دست آوردن غذا، کلاغ ها هستند.از باهوش ترین ها میان کلاغ ها میتوان به زاغ نوک سرخ و غراب اشاره کرد.

 

2 پاسخ

تعقیب

  1. […] میشناسید؟ در ایران 552 گونه پرنده داریم و دارکوب یکی از زیبا ترین و عجیب ترین پرندگان ایران هستند. دارکوب جز پرندگان شهری است که ممکن است بسیار در […]

  2. […] شده. جایی که دو چشمه آب وجود دارد که در روزهای گرم، مرغ مگس خوار و زنبورها را بطور همزمان جذب خود […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *