فیدر; وسیله ای برای تغذیه پرندگان در فصل سرما

منبع: مجله BirdWatching Daily

برگردان: فاطمه جنگجو

تغذیه پرندگان

با شروع فصل سرما یکی از جذاب ترین کارهایی که می توان برای پرندگان شهری انجام داد تغذیه کردن آنهاست. با اطلاعات خردی که در ادامه در اختیارتان قرار می دهیم می توانید به سادگی فیدر* خانگی خود را آماده کنید و پذیرای پرندگان اطراف منزل یا باغ خود باشید.

اصول تغذیه پرندگان

یاد بگیرید که چگونه به راحتی، پری شاهرخ ها و دیگر پرندگان را با استفاده از دانه ها٬ پرتقال، پیه و دیگر چیزها به سمت خود جذب کنید.

فیدرها (خوراک دهنده ها)

سه نوع فیدر ابتدایی، طی سالیان قابلیت خود را ثابت کرده اند:

1.  فیدر قیفی شکل، شامل دو ضلع شیشه ای درون قاب چوبی یا فلزی با در متحرک جهت پر کردن فیدر می باشد. دانه ها از زیر شیشه روی سکویی می ریزد که برای نشستن پرنده ی گرسنه روی آن تعبیه شده است. فیدرهای قیفی شکل معمولا بالای تیرکی فلزی یا چوبی نصب می شوند.

2.  فیدر سکویی بسیار ساده است. آنها را میتوانید با صفحه های ساده در ابعاد مختلف بسازید و یک سقف برای خشک نگه داشتن دانه ها برای آنها تعبیه کنید.

3.  فیدر لوله ای به شکل های مختلفی ساخته می شود اما مدل پایه شامل یک سیلندر پلاستیکی روشن با چند ردیف دریچه کوچک برای توزیع دانه می باشد. انواع گران تر دارای پورت های فلزی برای بازداشتن سنجاب ها هستند. پورت تغذیه می تواند طبق اندازه دانه ها بزرگتر یا کوچکتر باشد.

دانه ها

ساده ترین و بهترین راه جلب پرندگان به حیاطتان استفاده از تخمه آفتابگردان است که دو نوع اصلی دارد: راه راه و سیاه. نوع راه راه کمی بزرگتر است و راحت توسط پرندگان بزرگتر مثل زاغی ها حمل می شود. نوع کوچکتر سیاه برای پرندگان کوچکتر مناسب است. دانه های مهم دیگر برای پرندگان ارزن (قرمز و سفید)، دانه گلرنگ، میلو، و ذرت می باشد٬ که عموما به صورت مخلوط با تخم آفتابگردان فروخته می شوند این دانه ها باید بیشترین مقدار را در ترکیب داشته باشند تا بتوانند بیشترین نفع را به پرندگان برسانند. ارزن و میلو به راحتی توسط پرندگانی که غذای خود را از روی زمین میخورند! مانند کبوترها و گنجشک ها خورده می شوند در حالی که ذرت مورد علاقه زاغی ها، کبوترها، بلدرچین و قرقاول است.

خوراکی های مخصوص

غذاهای دیگری که اخیرا مورد توجه قرار گرفته اند پرتقال، کره بادام زمینی و میل وورم ها می باشند. سهره ها و حتی دارکوب ها علاقه خاصی به پرتقال دارند. یک پرتقال را نصف کنید و به میخ یا گیره ای که ب درخت زده اید بیاویزید.

مارمالاد یا انگور خرد شده نیز در بهار بسیاری از پرندگان را جذب می کند.

کره بادام زمینی را می توانید برای کاهش چسبناکی آن را با آرد ذزت مخلوط کنید یا به پوست درختان بمالید. دارکوب ها و دارخزک ها به طعم کره بادام زمینی بسیار علاقمند خواهند شد.

میل وورم ها (Mealworms)

این لاروهای زرد و سخت اکثرا برای طعمه ماهی استفاده می شوند. می توانید آن هارا برای مرغ مقلد، سینه سرخ و کاردیف در ظرفی کم عمق ریخته و روی سکوی ایوان بگذارید یا در پاسیو قرار دهید. میل وورم ها حتی می توانند چرخ ریسک ها را ب سمت پنجره بکشند یا حتی باعث شوند ک روی دستتان بنشینند.

*فیدر(Bird feeder) وسیله است برای قرار دادن غذا در آن، جهت جذب پرندگان. فیدر ها شکل های مختلف داشته و میتوانند دست ساز یا آماده باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *