چگونه زباله های ما زندگی پرندگان را به خطر می اندازد؟

سینا پوراسحاق گردآوری: سینا پوراسحاق

چگونه زباله های ما زندگی پرندگان را به خطر می اندازد؟ در عصر حاضر انسان با توسعه غیر مسئولانه و ناپایدار تکنولوژی حجم زیادی از زباله را تولید می‌کند و به موجب آن حیات خود و دیگر موجودات کره‌ی زمین در خطر نابودی قرار داده است. در میان حیات وحش، پرندگان از جمله موجوداتی هستند که به واسطه زباله‌ی انسان‌ها کاهش شدید جمعیت داشته و با مرگی دردناک از بین می روند. انواع زباله هایی که با عدم جمع آوری، دفن و بازیافت صحیح به صورت عمدی یا غیر عمدی وارد طبیعت می‌شوند و می توانند تا هزاران کیلومتر دورتر پراکنده گردند. توده های بزرگ زباله یافت شده در قطب شمال گواه این ماجراست. به سبب محدود بودن این نوشته در زیر به اختصار به تعدادی از انواع زباله و ارتباط آنها با مرگ پرندگان اشاره می‌کنیم تا شاید با درک این ارتباط و گسترش این آگاهی، رفتار مسئولانه تری در قبال زباله های خود داشته باشیم و محیطی زیبا برای خود و سایر موجودات بیافرینیم.زباله های پلاستیکی

گرسنگی

حس بویایی در پرندگان آبزی و کنار آبزی در طول فرآیند تکامل، رشد نیافته و پدیده ی بسیار نوظهور پلاستیک در تاریخ عمر زمین برای آنها ناآشناست. به این سبب این پرندگان درب های بطری شناور در آب و دیگر انواع پلاستیک رنگی را با غذا اشتباه میگیرند و می‌بلعند. این مواد در معده بسیاری گونه ها و همچنین پرنده های نابالغ که قابلیت نشخوار ندارند باقی می‌ماند وهضم نمیگردد و حجم معده را به تدریج پر میکنند تا جایی که پرنده با مرگ تدریجی از گرسنگی می‌میرد. بر طبق جدیدترین گزارشات هم اکنون در معده‌ی بیش از 90 درصد پرندگان دریایی در سراسردنیا درصدی از پلاستیک وجود دارد و سالانه یک میلیون پرنده دریایی با خوردن پلاستیک بر اثر گرسنگی، انسداد مجرای گوارشی، مسمویت و یا جراحت درونی میمیرند.


خفگی و جراحت


قطعات پلاستیکی در صورت بلعیدن با انسداد مجرای گوارشی می‌توانند باعث مرگ پرنده شوند. همچنین قطعات لبه دار تیز در صورت بلعیدن ممکن است باعث زخمی شدن مجرای گوارشی و خونریزی درونی و یا با زخمی کردن سر و گردن و بال پرنده موجب مرگ آن شود.

  

مسمویت

پلت های پلاستیکی جاذب های قوی برای مواد سمی از قبیل ددت و پی سی بی هستند. در صورت بلعیده شدن تکه های پلاستیکی آلوده به این مواد، پرنده دچار مسمومیت و بیماری شده و در صورت شدت به مرگ منجر می‌شود.

گیر افتادن 

سالانه جسد صد هزار موجود از جمله پرندگان در سواحل یافت می‌شود که بر اثر گیر افتادن درانواع قطعه های پلاستیکی تلف شده‌اند و یقیناً آمار واقعی تلفات 
به این طریق بسیار بالاتر می‌باشد.زباله های غذایی

بر هم زدن تعادل طبیعی

میزان زباله ای که انسان قرن 21 تولید می‌کند بسیار فراتر از هر زمان دیگر است. زباله های غذایی که در واقع یک سوم آنها قابل استفاده می بوده ولی با بی‌تفاوتی و عدم مدیریت صحیح دور ریخته شده‌اند. این مواد دور ریز همواره در طول تاریخ منبع غذایی برای جانوران بوده است اما در عصر حاضر حجم عظیمی از زباله در دپوهای زباله 

سراسرجهان در دسترس جانوران از جمله پرندگان می‌باشد و این باعث بر هم زدن تعادل اکولوژیکی و چرخه ی انتخاب طبیعی شده است. بدین صورت که به عنوان مثال جمعیت گونه‌های پرندگان فرصت طلب به دلیل دسترسی به دپوهای زباله چندین برابر می‌شود. در نتیجه افزایش و غالب شدن این گونه‌ها باعث اشغال قلمروی دیگر گونه‌ها و تصاحب منابع غذایی آنان شده و این امر خود موجب کاهش جمعیت و یا انقراض سایر گونه‌ها می شود.

کشتار جاده ای

زمانی که در حال عبور از جاده ها با خودرو هستیم احتمالاً بهترین توجیه برای بیرون ریختن زباله های غذایی این است که آنها به زودی تجزیه می شوند و به طبیعت برمی‌گردند. اما حقیقت این است که این زباله ها نقش دامگاه را ایفا می‌کنند. با شروع فساد، حشرات جذب می‌شوند و سپس جوندگان و پرندگان که در اثر تصادف کشته می‌شوند. و این تازه شروع زنجیره‌ی کشتار است. این لاشه ها به نوبه خود دیگر جانوران و پرندگان بزرگتر را به خود جذب می‌کند و این چرخه ی باطل ادامه می‌یابد.

ته سیگار

این نوع خاص از زباله امروزه به یکی از معضلات مهم محیط زیستی بدل گشته است. بخش فیلتر در واقع مجموعه ای از ذرات بسیار ریز پلاستیکی است که آلوده به مواد سمی می‌باشد و در طبیعت به ذرات ریز خطرناکتر از سایر انواع میکروپلاستیک ها تجزیه خواهد شد. مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد یک ته سیگار در یک لیتر آب برای کشتن تمام موجودات آبزی آن کافیست. ته سیگار آب‌ها را آلوده میکنند و با کم شدن موجودات آبزی منابع غذایی پرندگان نیز کم خواهد شد. چه بسیار مواردی که تنها یک ته سیگار موجب آتش گرفتن یک جنگل شده و پرندگان و جوجه ها به همراه سایر جانوران در آن می‌سوزند.

قلاب و تور ماهی گیری

در سراسر دنیا اغلب، وسایل ماهیگیری ازکار افتاده چه در سطح تجاری و یا محلی در دریاها رها می‌شوند. این عمل به حدی برای محیط زیست مخرب است که اخیراً اتحادیه اروپا قوانینی برای ممنوعیت آن وضع کرده است. این وسایل از قبیل تور، نخ و قلاب ماهیگیری با گیر انداختن، خفه کردن یا سلب توانایی پرندگان در تغذیه، شنا و پرواز، سالانه موجب مرگ صدها هزار پرنده می‌شود.

 

پر واضح است که لیست انواع زباله های خطرآفرین برای پرندگان و سایر حیات وحش طولانی‌تر بوده و در این مقاله نمی‌گنجد.

در این میان می توان به مواردی دیگر چون انواع رنگ ها، مواد شیمیایی، زباله های مایع با پایه نفتی و بادکنک های هلیومی اشاره کرد. هر شخص با وجدان بیدار می‌تواند با تفکر و تحقیق به تأثیر رفتارهای خود بر روی زمین و سایر موجودات پی ببرد و رفتاری مسئولانه را پی گیرد.

 

آنچه ما میتوانیم برای بهبود وضعیت انجام دهیم:      

üزباله ها از جمله ته سیگار را به شکل صحیح در سطل‌ها بیاندازیم و در طبیعت رها نکنیم

ü      با مصرف صحیح زباله‌ی کمتری تولید کنیم

ü      مواد بازیافتی را به شکل مناسب بازیافت کنیم و یا خلاقانه استفاده مجدد کنیم

ü      نایلون‌های پلاستیکی را هنگام بازیافت گره بزنیم و بطری‌ها و قوطی‌ها را پرس کنیم و در آنها را ببندیم 

ü      در برنامه‌های پاکسازی سواحل از زباله‌های پلاستیکی شرکت کنیم

ü      روزانه حداقل یک زباله از روی زمین برداریم حتی اگر مال ما نیستند. ما اینکار را برای نجات زمین انجام می‌دهیم

ü      در صورت ماهیگیری وسایل را در آب رها نکنیم و تورها خراب را قبل از بازیافت به قطعات کوچک ببریم

ü      به دیگران در مورد آنچه درک کرده‌ایم آگاهی بدهیم

 


منابع:

http://www.pnas.org/content/early/2015/08/27/1502108112

https://e360.yale.edu/features/unnatural_balance_how_food_waste_impacts_worlds_wildlife

https://www.treehugger.com/natural-sciences/roadkill-and-litter-how-tossing-your-trash-kills-animals.html

https://www.theguardian.com/environment/2015/sep/01/up-to-90-of-seabirds-have-plastic-in-their-guts-study-finds

https://www.theguardian.com/sustainable-business/2015/jun/09/why-cigarette-butts-threaten-to-stub-out-marine-life

https://www.int-res.com/abstracts/esr/v14/n2/p91-106/

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *