بررسی تنوع پرندگان شهر اصفهان

پروژه‌ی بررسی تنوع پرندگان شهر اصفهان از سال ۹۴ الی ۹۷ انجام گردید. آوای بوم از سال ۹۴ و با شروع فعالیت رسمی خود، به صورت دائم و منظم در قالب گرو‌ه‌های کارشناسی ۲ الی ۱۰ نفره پایلوت‌هایی را که در این پروژه در شهر اصفهان انتخاب شده بود بررسی نمود. هدف از این پایش‌ها تکمیل کامل اطلاعات در زمینه‌ی تنوع پرندگان شهر اصفهان و پراکنش فصلی آن‌ها و تخمین جمعیت هر گونه در شهر اصفهان بود که منجر به معرفی شهر اصفهان به عنوان یک شهر نمونه برای فعالیت پرنده نگری و همچنین معرفی برخی از مکان‌های شهر به عنوان منطقه‌های مناسب پرنده نگری با تنوع بالای پرندگان شد. ضمن اینکه داده‌های به دست آمده از این طرح در اختیار ارگان‌های دولتی ذیربط قرار گرفت که منجر به در نظر گرفته شدن تمهیداتی برای حفظ پرندگان شهر اصفهان در این مناطق شد.

مناطق مورد بررسی در این طرح شامل منطقه‌ی کوه صفه، پارک جنگلی ناژوان، فضای سبز حاشیه‌ی زاینده رود در داخل شهر، پارک جنگلی کوه دمبه و باغ فدک بود. در ابتدای شروع این طرح، چک لیست پرندگان شهر اصفهان شامل ۷۶ گونه بود که با انجام این طرح در سال ۹۷ این تعداد به ۱۴۹ گونه رسید. همچنین انجام این طرح با دعوت از پرنده نگران و داوطلبان انجام گرفت که منجر آشنایی این افراد با یکدیگر شد که در نهایت باعث شد در اصفهان شبکه‌ای از افراد علاقه‌مند به پرنده نگری و عکاسی حیات وحش شکل بگیرد و توسعه‌ی پرنده نگری در شهر اصفهان سرعت قابل توجهی پیدا کند.

نتایج حاصل از انجام این طرح در قالب یک کارگاه در روز ملی پرنده نگری سال ۹۷ ارائه گشت و داده‌های به دست آمده در اختیار اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان قرار گرفت. در صورتی که علاقه دارید از وضعیت پرندگان شهر اصفهان بیشتر بدانید، میتوانید مطلب تنوع زیستی پرندگان شهر اصفهان را مطالعه نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات تماس


آدرس: اصفهان، خیابان سجاد، خیابان ارباب، کوچه قصر، پلاک ۲

ایمیل: info@avayeboom.com

شماره تماس: 09914013781

شماره تماس منابع انسانی: 09361761021

4/UgEVjFgR-8qhAZpwJM6Bfl2C6MggkekGB1w7nytXkYQxb-7eYEKPl0Q