دارکوب

آنچه باید از دارکوب بدانید!

پرنده دارکوب را میشناسید؟ در ایران ۵۵۲ گونه پرنده داریم و دارکوب یکی از زیبا ترین و عجیب ترین پرندگان ایران هستند. دارکوب جز پرندگان شهری است که ممکن است بسیار در برنامه های پرنده نگری مشاهده کرده باشید. همچنین ممکن است بسیار زیاد در کتاب ها عکس دارکوب را دیده باشید. در این مطلب با زندگی دارکوبها آشنا خواهید شد.

درباره دارکوب

در حدود ۱۸۰ گونه از دارکوبها در جهان وجود دارد. انها پرندگانی هستند درخت زی با منقاری قوی و نوک تیز که از آن برای سوراخ کردن پوست درختان وجستجوی حشرات استفاده میکنند.
این پرندگان از سوراخی که در تنه ی درختان ایجاد میکنند، در مواقع لازم به عنوان انبار غذا نیز استفاده مینمایند که بزرگترین سوراخی که تا کنون کشف شده مربوط به دارکوبی بوده که در آن ۵۰۰۰۰ بذر یافت شده است.

زبان دارکوب

 

زبان دارکوب

زبان این پرندگان بسیار دراز است و بسته به گونه دارکوب تا حدود ۱۰ سانتی متر  نیز میرسد. زبان برخی گونه های این پرنده تا دو سوم بدنشان نیز میرسد!
در انتهای زبان پرنده این پرنده گیرنده های حسی بسیار قوی وجود دارد که سبب میشود دارکوب کوچکترین حرکات حشرات و کرم های درختان را به وسیله ی زبان خود احساس کند.
این زبان به قدری بلند است که تنها با پیچیدن به دور مغز و حفره‌ی چشمی این پرنده در سرش جا می شود و با مهار کردن ضربه‌ها، از وارد شدن آسیب‌های جدی به مغز جلوگیری می‌کند.
این پرنده ها می‌تواند تا ۱۵-۱۶ بار در ثانیه با منقارش به درختان ضربه بزند.
این ضربات به قدری سریع هستند که سبب ایجاد نیروی عظیمی می‌شود که ۲۵۰ برابر نیرویی است که فضانوردان به هنگام برخاستن سفینه‌های فضایی تجربه می‌کنند؛ معادل ۱۰۰۰g  برابر شتاب جاذبه. دارکوبها با داشتن یک بافت غضروفی در اطراف سرشان مانع از هم پاشیدن مغز در اثر این ضربات می‌شوند.

سرعت نوک زدن دارکوب

یک دارکوب معمولی میتواند تا۲۰ بار در هرثانیه نوک بزند. دلیل اینکه این پرندگان میتواند به این اندازه نوک بزند و سر خود را بدون سردرد گرفتن به سرعت به جلو و عقب ببرد وجود کیسه های هوا در اطراف مغز ابن پرنده و وجود  استخوان لامی است که همانندبالشتکی ازآن مخافظت میکند.
این ساختار منحصر به فرد جمجمه و منقار پرنده ضربه به مغز را کاهش میدهد.
این پرندگان زیبا میتوانند با بسامد ۲۵ هرتز و با سرعت ۷ متر بر ثانیه به درختان ضربه بزنند،که معادل برخورد سر انسان با دیوار با سرعت ۲۵ کیلومتر در ساعت است.
آنها میتوانند ۸ تا ۱۲ هزار سوراخ در طول روز ایجاد کنند. بدن آنها ۹۹.۷ درصد انرژی ناشی از ضربه هارا به عنوان انرژی کرنشی(ارتجاعی) ذخیره میکنند.
۳ درصد از این نیرو وارد سر میشود.

بدن دارکوبها

پاهای دارکوبها مناسب سبک زندگی آن ها و بالا رفتن از تنه ی درختان است. به این صورت که دو انگشت آن ها در جلو و دو انگشت در عقب قرار دارد و به راحت میتواند از درخت بالا رود.
دم آنها محکم است و هنگام بالا رفتن از درخت از آن به عنوان تکیه گاه استفاده میکنند.
معمولا تنها دیده میشوند هرچند که در برخی مواقع سال برخی از گونه تشکیل دسته های کوچک میدهند.
پروازی پرتوان و موجی شکل دارند. شکل ظاهری نروماده باهم تفاوت دارد.
کوچکترین دارکوبهای دنیا اندازه ای حتی تا ۸ سانتی متر دارند و بزرگترین آن ها با نام Imperial woodpecker شصت سانتی متر طول دارد !

انواع دارکوب در ایران

دارکوب و پرنده دارکوب

 •  کوچک
 • سرسرخ
 •  بلوچی
 •  بال سفید
 •  خالداربزرگ
 • سیاه
 •  سبزشکم پولکی(سبزراه راه)
 •  قهوه ای(دارکوب راه راه)
 •  سوری( باغی)
 •  سبز

زیستگاه طبیعی پرنده دارکوب

اکثر گونه های پرنده این پرنده ساکن مناطق جنگلی و پر درخت هستند و بسیاری از آنان در مناطق شهری و میان درختان نیز دیده میشوند.
اگرچه تا اندازه ای عجیب است ولی چند گونه از آنها در زمین هایی مانند بیابان و در دامنه کوه که در آن هیچ درختی وجود ندارد زندگی میکنند.

که اینگونه دارکوبها هنوز هم به روشی مشابه رفتار کرده و در سوراخ سنگ ها و گیاهانی مانند کاکتوس لانه می کنند.
پراکنش آن ها، تمامی مناطق جهان به استثنای ماداگاسکار، قطب ها و قاره ی استرالیا را شامل میشود.

تغذیه پرنده دارکوب

غذای عمده این پرندگان را حشرات و نرم تنان تشکیل میدهد ولی از انواع میوه ها و دانه ها نیز تغذیه می نمایند.
نکته ی جالب توجه این است که افراد علاقه مند می توانند با قرار دادن جایگاه های تغذیه پرندگان در حیاط خانه یا باغ شخصی، دارکوبها را به محل زندگی خود جذب کنند.

تفاوت دارکوب و هدهد

هدهد و دارکوب

دارکوب و هدهد دو پرنده ی متفاوت هستند اما در بسیاری از اوقات افراد هدهد را نوعی دارکوب تصور میکنند.
در واقع هدهد از خانواده ی هدهدیان است و از این خانواده تنها خود هدهد در دنیا زندگی میکند.
شناختن تفاوت دارکوب و هدهد کار سختی نیست.

هدهد ها برروی زمین نشسته و با قدم زدن روی زمین غذای خود را می یابند در حالی که زندگی دارکوب وابسته به درخت است. یکی از عواملی که باعث شده است مردم هد هد را با دارکوب اشتباه بگیرند این است که هدهد ها در سوراخ درختان لانه می سازند.

عکس هد هد را در تصویر مقابل دیده و می توانید آن را با عکس دارکوب مقایسه کنید.
همچنین به خاط داشته باشید که اسامی دیگر هدهد، پوپک و شانه به سر نیز میباشد.

در این مطلب با پرنده دارکوب و انواع آن آشنا شدید. همچنین میتوانید با رفتن به طبیعت و زیستگاه های هر کدام از دارکوبها از تماشای آنها لذت ببرید.

همچنین انجمن آوای بوم برای تمامی افراد که به پرندگان علاقه دارند برنامه های پرنده نگری برگزار میکند.
میتوانید با شرکت در این برنامه پرندگان بیشتری را بشناسید و از تماشای انها لذت ببرید.

کلام آخر

دارکوب ها پرندگان بسیار خاص و عجیبی هستند. بنابراین اگر از خانه بیرون میروید کافیست کمی پرنده نگری کنید یعنی با نگاهتان دنبال این پرندگان بگردید. چراکه دارکوب سوری جز پرندگانی است که میتوان آنها را در پارک های نزدیک خانه تماشا کرد. تفاوت دارکوب و هدهد را فراموش نکنید. میتوانید در گشت های انجمن آوای بوم شرکت کنید و با پرندگان شهر خود بیشتر آشنا شوید.

 

10 پاسخ
 1. احمد
  احمد says:

  با سلام
  آیا دارکوب درمان طبیعی آفت کرمهای خراط که باعث خشک شدن درختان تنومند مانند چنار و تخریب محیط زیست شده است می باشد

  پاسخ
  • ادمین
   ادمین says:

   دارکوب ها عموما از حشرات تغذیه میکنند. با اینحال ممکن است صرفا در زمان هایی محدود از میوه هایی چون انجیر نیز تغذیه نمایند

   پاسخ
 2. آرمین
  آرمین says:

  یه دارکوب کوچولو در حال اولین پروازش سقوط کرد بعد چند ثانیه بیهوشی یه گربه قبل اینکه بره سر وقتش آوردمش خونه الان تو طبیعت ولش کنیم یا جایی خاص هستش ببریمش

  پاسخ
  • ادمین
   ادمین says:

   بهتره برای مدتی محدود ازش نگهداری کنید و با طیف مناسبی از حشرات و میوه ها تغذیه بکنیدش و سپس در طبیعت آزادش کنید.

   پاسخ
 3. عباس
  عباس says:

  تمام مخلوقات خداقابل احترام ومایه ترحمندبنده حاضرم تُن تُن برای دارکوبادان وگندم تهیه کنم وموسسهُ آوای بوم راهی پیش پای بنده بگذاردکه بدون ازبین بردن وانقراض این پرنده ی موذی ومضرکه گاه ازروی عصبانیت باتیروکمان کشی دستی وتفنگهای بادی آنهاراکشته ام زین بعدازتون میخوام بدون کشتنشون ازضررهایی که به باغ بادوم وگردوم میرسونن کمکم کنید

  پاسخ
  • علی موسوی
   علی موسوی says:

   دوست گرامی، درسته که دارکوب‌ها از میوه بعضی درختان تغذیه می‌کنن، اما غذای اصلی این پرندگان زیبا حشرات هستن و دارکوب‌ها نقش بسیار مهمی در کنترل جمعیت حشرات دارند که این تاثیر نهایتاً به سلامت درختان و بهبود وضعیت باغ‌ها و عرصه‌های جنگلی منتهی می‌شه.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات تماس


آدرس: اصفهان، خیابان سجاد، خیابان ارباب، کوچه قصر، پلاک ۲

ایمیل: info@avayeboom.com

شماره تماس: ۰۹۹۱۴۰۱۳۷۸۱

شماره تماس منابع انسانی: ۰۹۳۶۱۷۶۱۰۲۱

4/UgEVjFgR-8qhAZpwJM6Bfl2C6MggkekGB1w7nytXkYQxb-7eYEKPl0Q