بازپروری حیات وحش

سخنرانی آنلاین ایمان ابراهیمی در وبینار بازپروری حیات وحش در ایران

گلونی یکی از وبسایت های خبری و آموزشی نامدار کشور میباشد. این وبسایت به تازگی به صورت هفتگی وبینار هایی تخصصی در حوزه ی محیط زیست و حیات وحش ایران برگزار میکند که با استقبال بسیار بالای فعالان و متخصصان این عرصه در کشور مواجه شده است. در وبینار اخیر این وبسایت، ایمان ابراهیمی مدیر عامل انجمن آوای بوم نیز حضور یافت و از شرایط بازپروری حیات وحش در کشور گفت.

به گزارش گلونی در روزهای اخیر، یک فرد خرس قهوه‌ای آسیب‌دیده توسط نیروهای حفاظت محیط زیست مازندران و با حضور یک تیم دامپزشکی زنده‌گیری و پس از معاینات به یک مرکز درمانی در رامسر منتقل شد.

خبرها حاکی است که مسوولان در تکاپو برای رسیدگی به وضعیت درمانی این خرس هستند اما هنوز مشخص نیست که چه امکانات و یا تجهیزاتی قرار است برای درمان این حیوان مدنظر قرار گیرد.

وضعیت این خرس آسیب‌دیده یادآور افراد متعدد حیات وحش است که در ظرف سال‌های اخیر قربانی فقدان برنامه‌ریزی اصولی و مدیریت منسجم برای درمان، بازپروری و احیاء شده‌اند.

با گذشت قريب ۵۰ سال از تاسيس سازمان حفاظت محيط زيست، متاسفانه هیچ پروتکل مشخصی برای افراد آسیب دیده حیات وحش در کشور وجود ندارد و تنها جمعی از محیط‌بانان، همیاران و دامپزشکان هستند که با دانش یا حتی بدون دانش لازم مجموعه‌ای از اقدامات را که البته تابعی از فقدان امکانات کافی و تجهیزات مناسب است، در مورد حیوانات آسیب‌دیده اجرا می‌کنند.

 اما مراکز بازپروری حیات وحش چه ویژگی‌هایی دارند؟

مراكز بازپروری حيات‌وحش، به مكان‌هايی گفته می‌شود كه حيوانات مجروح و آسيب‌ديده وحشی را تيمار، نگهداری و برای بازگشت مجدد به طبيعت احياء می‌كنند.

اين مراكز در عين حال زيربنايی مهم برای انجام تحقيقات علمی در حوزه مديريت حيات وحش هستند.

بازپروري حيات وحش مستلزم بذل سرمايه، زمان و انرژی بسيار زياد است و به همين دليل اغلب مراكز بازپروری حيات وحش در دنيا نيازمند حمايت و محرك‌های تشويقی اثرگذار از جانب نهادهای متولی حفاظت از حيات وحش هستند.

گلونی در مجموعه وبینارهای «بازپروری حیات وحش در ایران» این ضرورت مهم را از جهات مختلف با میهمانان گوناگون بررسی کرد.

در وبینار ۱۸ مجموعه «دانش، تجربه و زمین» به همراه دو میهمان برنامه آقایان علی عمارلویی، مدیر پیشین کلینیک بازپروری حیات وحش پارک پردیسان و ایمان ابراهیمی، مدیرعامل انجمن حفاظت پرندگان آوای بوم مروری کرده‌ایم بر نقاط قوت و ضعفی که در طی سال‌های اخیر در عرصه بازپروری حیات وحش در کشور مشاهده شده است.

ایمان ابراهیمی در این وبینار از واقعیت‌هایی می‌گوید که شاید برای خیلی از دست‌اندرکاران بازپروری دردناک باشد اما ضرورت بازنگری را در کارهای انجام شده و ضرورت تغییر مسیر را یادآور می‌شود.

Rate this post