سرشماری زمستانه پرندگان مهاجر استان اصفهان

در بسیاری از کشور های دنیا هر سال در زمان مشخصی در فصل زمستان، نهاد های حفاظت از محیط زیست اقدام به سرشماری پرندگان آبزی و کنار آبزی در زیستگاه های آبی خود زیر نظر ارگان بین المللی Wetland International میکنند. در کشور ایران نیز سال های بسیاری است که این سرشماری به تفکیک استان ها زیر نظر ادارات کل حفاظت محیط زیست انجام میگردد.

با توجه به اینکه در ایران بیش از ۱۸۰ گونه پرنده ی آبزی و کنارآبزی زندگی میکند، یافتن و شناسایی این پرندگان به صورت میدانی دشواری های خاص خود را دارد. انجمن حفاظت پرندگان آوای بوم به عنوان مشاور و مجری در سرشماری های زمستانی پرندگان به خصوص در استان اصفهان حضور فعال و منسجم داشته است.

در سال ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ سرشماری پرندگان آبزی و کنارآبزی در استان اصفهان توسط انجمن آوای بوم و با نظارت و سرپرستی اداره کل حفاظت محیط زیست انجام گرفت.

سرشماری پرندگان آوای بوم

پاسخ پرسش های رایج در ارتباط با سرشماری پرندگان


چرا سرشماری پرندگان در فصل زمستان انجام میشود؟

پرندگان مهاجر در میان تالاب های مناطق و کشور های مختلف عبور و مرور میکنند. مهم است که برای سرشماری پرندگان، یک پرنده در دو تالاب در دو منطقه ی مختلف شمارش نشود. بنابر این تمامی کشور ها در زمان مشخصی اقدام به سرشماری کرده تا از این مسئله پیشگیری کنند. فصل زمستان فصلی است که اغلب پرندگان در زیستگاه های زمستانه خود به سر میبرند و تحرکات آن ها نسبتا کمتر است و به همین دلیل این موعد برای سرشماری آنان انتخاب شده است.

آوای بوم مجری سرشماری پرندگان است؟

مسئول سرشماری سالانه پرندگان در کشور سازمان حفاظت محیط زیست و ادارات کل در استان ها هستند، با این حال به دلیل آنکه سرشمار پرندگان پیچیدگی های خاص خود را دارد، ادارات کل از کمک های میدانی و مشاوره ای بهره میجویند. انجمن حفاظت پرندگان آوای بوم در این ارتباط در صورت اعلام نیاز ادارات کل محیط زیست استان ها، در مراحل مختلف سرشماری پرندگان حضور میابد.

چگونه میتوان در سرشماری ها همراه آوای بوم بود؟

کافی است فرم عضویت آوای بوم را تکمیل کنید. در انجمن آوای بوم فعال باشید و دانش خود را در صورت نیاز ارتقا دهید. به زودی در زمره ی داوطلبین فعال قرار خواهید گرفت و ما میزبان شما در پروژه های میدانی از جمله سرشماری پرندگان در فصل زمستان خواهیم بود.

چگونه میتوانیم برای سرشماری پرندگان استان خود از آوای بوم کمک بگیریم؟

کافی است ۱ تا ۳ ماه پیش از شروع موعد سرشماری با شماره تلفن آوای بوم در قسمت تماس با ما،تماس بگیرید یا به ما ایمیل بزنید. ما از شما مشخصات محل های مورد نظرتان برای انجام سرشماری را خواهیم گرفت و برنامه ی پیشنهادی سرشماری را برای شما ارسال میکنیم. سپس کارشناسان ما همراه با تجهیزات لازم به محل های مورد نظر رفته و فعالیت میدانی سرشماری را انجام میدهند. سپس گزارش کاملی را از اقدامات انجام شده تهیه و در اختیار شما قرار خواهند داد.

در ویدئوی زیر دقایقی از سرشماری پرندگان آبزی و کنار آبزی استان اصفهان در سال ۹۸ را مشاهده میکنید.


سرشماری پرندگان آبزی و کنار آبزی استان اصفهان در سال ۹۸


انجمن آوای بوم با کارفرمایی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان، سرشماری پرندگان زمستانگذر استان اصفهان را در سال ۹۸ به عهده گرفت.

در این طرح که در فصل زمستان انجام گردید، کارشناسان آوای بوم در ۱۴ زیستگاه آبی استان اصفهان اقدام به سرشماری پرندگان نمودند. در سرشماری سال ۹۸ تعداد ۸۹۰۳ عدد پرنده از ۴۵ گونه شمارش گردید. این سرشماری حاکی از افزایش تراکم پرندگان مهاجر در استان اصفهان نسبت به سال های پیش بوده است اما همچنین نشان داد تنوع گونه ای پرندگان زمستانگذر در استان اصفهان رو به کاهش است.

در سرشماری پرندگان استان اصفهان چندین پرنده ی کمیاب و در خطر انقراض از جمله اردک بلوطی و اردک سرسفید نیز مشاهده و تصویر برداری شد.

نتایج سرشماری های سال ۹۸ حاکی از اهمیت بالای زیستگاه های آبی ایجاد شده در صنایع مختلف استان اصفهان بود که به جهت حفاظت بهتر از این مناطق راهکار هایی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان پیشنهاد شد.

در حین انجام طرح و پس از آن، نتایج این طرح با خبرگزاری های مختلف در میان گذاشته شد که برخی از آن ها را در زیر میبینید. چنانچه نیاز به دریافت گزارش کامل و جامع سرشماری پرندگان‌ آبزی و کنار آبزی استان اصفهان دارید، میتوانید از طریق ایمیل info@avayeboom.com با ما در تماس باشید.

سرشماری پرندگان مهاجر اصفهان (سال ۹۸) در آینه خبرگزاری ها:

آسیب‌های مخرب در کمین زیست‌مندان زاینده‌رود

پرندگان مهاجر به رود زنده رسیدند

زاینده‌رود خشک شد، هزاران پرنده مهاجر آواره

تنوع زیستی پرندگان مهاجر اصفهان در حال نابودی است

اطلاعات تماس

آدرس: اصفهان، خیابان سجاد، خیابان ارباب، کوچه قصر، پلاک ۲

ایمیل: info@avayeboom.com

شماره تماس: ۰۹۱۳۷۴۱۷۴۶۵

جستجوی سریع

4/UgEVjFgR-8qhAZpwJM6Bfl2C6MggkekGB1w7nytXkYQxb-7eYEKPl0Q