مدیریت مشارکتی مناطق چهارگانه ، حضور آوای بوم در کارگروه تخصصی

سازمان حفاظت محیط زیست کشور در راستای ارتقا کیفیت حفاظت مناطق چهارگانه ی تحت مدیریت خویش، قصد دارد طرحی را تحت عنوان مدیریت مشارکتی مناطق چهارگانه به اجرا بگذارد. در این راستا جهت پیشبرد مراحل این طرح و تکمیل و تصحیح آن، ضمن دعوت از تشکل های تخصصی محیط طبیعی، کارگروهی را برای بررسی این طرح تشکیل داده است.

انتخاب اعضای این کارگروه تخصصی به عهده ی شبکه تشکل های مردم نهاد زیست محیطی کشور بوده است. در این کارگروه نمایندگان بیش از ۳۰ تشکل تخصصی حیات وحش و محیط طبیعی حضور دارند و به بررسی طرح پیش رو میپردازند. انجمن پرنده شناسان آوای بوم نیز مفتخر است که به عنوان تشکل و انجمنی تخصصی در زمینه حیات وحش در این کارگروه حضور داشته باشد.

برگزاری نخستین جلسه ی بازبینی طرح مدیریت مشارکتی مناطق چهارگانه

اولین جلسه در ارتباط با این موضوع در تاریخ ۳۰ شهریور در محل سالن سرو در پارک پردیسان تهران برگزار گردید. در این جلسه که در آنمعاونت محترم مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست، سرکار خانم ژیلا آقایی و معاونت محترم محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست، جناب آقای کیومرث کلانتری نیز حضور داشتند، ابتدا کلیاتی از طرح مدیریت مشارکتی مناطق چهارگانه مطرح گردید و سپس افراد به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.  در پایان این جلسه مقرر گردید که جزئیات بیشتری از این طرح در اختیار اعضا قرار گیرد و پس از بازه ی زمانی ۲ الی ۳ هفته ای، مجددا جلسه ای برای ادامه ی فعالیت برگزار گردد.

طرح مدیریت مشارکتی مناطق چهارگانه چیست؟

در طرح مدیریت مشارکتی مناطق چهارگانه قصد بر این است که مناطق چهارگانه ی تحت مدیریت محیط زیست در گذر زمان بیش از پیش در ساختار مدیریتی خویش، حضور دیگر ذی نفعان را پذیرا بوده و مدیریت در این مناطق از انحصار دولت خارج گردد. با توجه به محدودیت های قانونی موجود، مقرر است در اولین گام این طرح در برخی از مناطق چهارگانه مرحله ی حفاظت مشارکتی آغاز گردد که در آن برای حفاظت از مناطق از کمک دیگر ذی نفعان استفاده خواهد شود.

5/5 - (1 امتیاز)