پروژه‌ی گذرگاه امن یوز

۱۳ یوز در اثر برخورد با اتومبیل در جاده‌ی تهران-مشهد تلف شده اند در حالی که کمتر از ۳۰ یوز آسیایی در دنیا مانده است!
ایمن نبودن جاده‌ی تهران-مشهد در منطقه‌ی عباس آباد، در حال حاضر مهم‌ترین و اصلی‌ترین علت انقراض یوزپلنگ در ایران است که اگر به سرعت ایمن نشود، آخرین یوزهای باقی مانده در ایران از بین خواهد رفت. تنها نقطه‌ای که یوز ماده در آن زندگی می‌کند در پارک ملی توران در جوار همین جاده است. هر لحظه ممکن است این یوزها بر اثر برخورد با اتومبیل تلف شده و انقراض یوز در ایران قطعی شود.

«پروژه‌ی‌ گذرگاه امن یوز» پروژه‌ای است با هدف ایمن‌سازی جاده میامی عباس آباد برای عبور امن یوزپلنگ ایرانی. این پروژه در پی جان باختن سومین یوزپلنگ آسیایی در زمانی کمتر از 11 ماه در تصادفات جاده‌ای محور میامی-عباس‌آباد به راه افتاده است. پروژه‌ی گذرگاه امن یوز توسط چهار سازمان تعریف و اجرا می‌شود. این چهار سازمان عبارت‌اند از انجمن حفاظت پرندگان آوای بوم، انجمن نذر طبیعت، موسسه طبیعت پایدار آینده و انجمن یوزپلنگ ایرانی. آوای بوم انجمنی برای حفاظت پرندگان است اما با توجه به آنکه یوز به عنوان گونه‌ی پرچم در بسیاری از زیستگاه‌های مرکزی ایران بوده است و اکنون در وضعیت به شدت در خطر انقراض است، تصمیم آوای بوم بر مشارکت در این پروژه بوده است.

الویت‌های پروژه برای ایمن‌سازی بر اساس و به استناد دو سند «الویت‌های کاهش تصادفات جاده‌ای یوزپلنگ آسیایی» و «بررسی مروری شواهد مطالعاتی کاهش حوادث جاده‌ای حیات‌وحش» تعیین شده‌اند. این اسناد در سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ توسط دست اندرکاران همین پروژه نگاشته و مداوم به روز می‌شوند.

الویت نخست ایمن‌سازی بر مبنای تجربیات بین‌المللی، مطالعات داخلی و استفاده از نظر متخصصان خبره بین‌المللی، «فنس‌کشی و بهینه‌سازی آبگذرها»ی موجود در مسیر به شکلی است که برای یوزپلنگ آسیایی قابل استفاده باشند. در مرحله بعدی تامین روشنایی و کاهش سرعت عبور و مرور تا سطح 80 کیلومتر پیشنهاد شده است. سایر تمهیدات هم نظیر تابلوهای هشدار و … برای ایمن‌سازی در نظر گرفته شده است که فعلا در دستور کار پروژه نیست.

راه ارتباطی با دبیر این پروژه ایمیل GozargaheYuz@gmail.com میباشد.

گذرگاه امن یوز