گشت پرنده نگری دی ماه؛ پارک جنگلی ناژوان

پارک جنگلی ناژوان

پارک جنگلی ناژوان با زمین های کشاورزی، باغ‌ های دو سویه، رودخانه زاینده رود و همچنین به دلیل دارا بودن پوشش گیاهی وسیع و درختان مختلف، در دل شهر زیستگاه بسیار مناسبی برای انواع پرندگان به خصوص گنجشک سانان به وجود آورده است و در تمام طول سال شاهد گونه های مختلف پرندگان در این پارک جنگلی هستیم.

ناژوان كنوني با ۱۲۰۰ هكتار وسعت، در منتهي اليه شمال غربی اصفهان واقع شده است و متشكل از رودخانه و ۱۰ مادي سرچشمه گرفته از آن كه توسط اراضي كشاورزی، باغ های دو سويه و رودخانه زاينده رود با توسعه شهری محصور شده است می باشد.

در تاریخ 27 دی ماه 1398 برنامه گشت پرنده نگری برای مشاهده پرندگان اصفهان در پارک جنگلی ناژوان توسط انجمن حفاظت پرندگان آوای بوم و همراهی 15 نفر و 2 پرنده بان جوان برگزار شد.

این برنامه پرنده نگری به مدت 3 ساعت و 10 دقیقه ( 7:50 صبح الی 11 صبح) به طول انجامید. شروع مسیر از ابتدای کوچه آشنستان و پایان آن تپه بزرگ جزیره مانندی در وسط رودخانه زاینده رود بود. در این پیمایش شرکت کنندگان با خانواده های مختلفی از جمله دم جنبانکیان (دم جنبانک خاکستری، پی پت و ..)، توکایان (سینه سرخ اروپایی، توکا باغی و …) و چرخ ریسکیان (چرخ ریسک بزرگ) آشنا شدند و مشاهده کردند.

در طول مسیر دسته های بزرگی از کاکایی سرسیاه دیده شد که به علت باز شدن مجدد آب زاینده رود به سمت قسمت ابتدایی جریان آب در حال حرکت بودند. برخی از پرندگان موجود در این پارک جنگلی مانند مرغ مینا و طوطی طوق صورتی از جمله پرندگانی هستند که بومی این منطقه نبوده و حضورشان به عنوان گونه مهاجم به دیگر پرندگان آسیب می رساند. اعم از اشغال لانه های دیگر پرندگان و شکار جوجه و تخم آنان.

در انتهای مسیر لانه دارکوب و لانه غیر فعال چرخ ریسک پشت بلوطی به شرکت کنندگان نشان داده شد و در پایان علاوه بر پرندگان به شرکت کنندگان گونه سنجاب ایرانی نیز نشان داده شد و توضیحاتی در مورد علت حضور این گونه در این پارک جنگلی داده شد. (هزینه این برنامه برای شرکت کنندگان 9 هزارتومان بود)

 

گونه های مشاهده شده در این برنامه:

1.چرخ ریسک بزرگ 2. کاکایی سرسیاه 3. سینه سرخ اروپایی 4. چک اروپایی 5. سهره جنگلی 6. سهره دمگاه سفید 7. توکا گلو سیاه 8. توکا پهلو قرمز 9. دم جنبانک ابلق 10. دم جنبانک خاکستری 11. دارکوب سوری 12. پیپت تالابی 13. سسک بیدی 14. سسک چیف چاف 15. سارگپه 16. عقاب دشتی 17. قرقی 18. سار 19. طوطی 20. قمری خانگی 21. کلاغ ابلق 22. کلاغ سیاه 23. زاغی 24. گنجشک خانگی