علیرضا افشون

یادواره علیرضا افشون

 

در عصر یک روز پاییزی در اواخر مهرماه 1399 مدیر عامل و اعضای انجمن آوای بوم برای نصب یک آشیانه‌ی پرنده در پارک جنگلی صفه عازم این منطقه شدند. نصب این آشیانه به یاد مرحوم علیرضا افشون و به منظور پاسداشت خدمات شایان او به طبیعت کشور انجام گرفت.

 

 

 

 

علیرضا افشون

 

علیرضا افشون پرنده نگر و تیمارگر پرندگان سرشناس  ایرانی بود که بخش بزرگی از زندگی خود را وقف کمک به حیوانات و بخصوص پرندگان آسیب دیده کرد. وی اهل خوزستان بود و بیشتر فعالیت های او در سرزمینی که خاستگاه گونه های بیشماری از پرندگان ایران است متمرکز بود اما گستره‌ی فعالیت‌های او به همین جا ختم نمیشد و در سراسر ایران حضور او دیده میشد.

 

 

 

 

علیرضا افشون در طول زندگی پربار خویش تعداد بسیار زیادی از پرندگان آسیب دیده را تیمار و درمان کرد و تعداد زیادی از این پرندگان را به دامان طبیعت بازگرداند. وی تیم نجات حیات وحش خوزستان را با دوستان داوطلب خود بنیان نهاد و در تلاش بود که مرکزی مجهز برای این منظور احداث کند که عمر کوتاه او این آرزویش را ناتمام گذاشت.
علیرضا افشون در فضای مجازی نیز حضور فعال و موثری داشت و بسیاری از خدمات او به طرق مختلف در رسانه‌ها منتشر میشد و کمک بزرگی در به اشتراک گذاردن تجربیاتش با بقیه فعالین این عرصه به همراه داشت.

 

 

این انسان شریف سرانجام در تیر ماه 1399 پس از یک عمل جراحی دارفانی را وداع گفت. برای تمامی فعالین عرصه محیط زیست کشور این فقدان بسیار غمبار و برای محیط زیست کشور نیز ضایعه ای جبران ناپذیر بود.

 

نصب آشیانه یادواره علیرضا افشون

 

انجمن آوای بوم برای پاسداشت خدمات این عزیز از دست رفته و به یاد او یک آشیانه پرنده در پارک جنگلی صفه در جنوب اصفهان نصب نموده و امیدوار است یاد و خاطره او که متواضعانه عاشق طبیعت بود همواره چراغ راه همه دوستداران طبیعت باشد و رهگذرانی که لانه گزینی پرندگان در این آشیانه را در آینده می‌بینند با یاد و خاطره او همراه شوند و از او درس دوستی و مهربانی با طبیعت بگیرند.

 

 

 

نصب نست باکس برای علیرضا افشون