انجمن آوای زیست بوم ارژن ودبیرستان‌های آسیه و بعثت در دشت ارژن واقع در استان فارس اقدام به برگزاری مسابقه‌ی کتابخوانی با موضوع پرندگان مهاجر ایران کردند. دانش آموزان علاقه مند برای شرکت در این مسابقه، کتاب مهاجرت پرندگان، پرندگان مهاجر ایران را در طول مدت ۲۰ روز مطالعه کرده و سرانجام  در تاریخ ۱۸ اسفند ۱۴۰۰ در آزمونی که سوالات آن از کتاب یاد شده طراحی شده بود شرکت نمودند. لازم به ذکر است که ۵۰ جلد از این کتاب در اختیار این ۲ دبیرستان قرار گرفت تا دانش آموزان در سال‌های آتی نیز بتوانند ضمن مطالعه‌ی این کتاب، با طبیعت و حیات وحش سرزمین ایران بیشتر آشنا شوند.

دشت ارژن دشتی واقع در غرب شیراز و در جوار رشته کوه زاگرس است که در گذشته یکی از مهم‌ترین محل‌های زندگی شیر ایرانی بوده است. تالاب دشت ارژن یکی از تالاب‌های مهم کشور است که هر ساله‌ میزبان تعداد و تنوع قابل ملاحظه‌ای از پرندگان مهاجر است. پرندگانی که در دشت ارژن زمستان‌گذرانی یا زادآوری میکنند، مسافت‌هایی چند هزار کیلومتری را برای رسیدن به این تالاب طی میکنند. برگزاری این مسابقه که با همت انجمن آوای زیست بوم ارژن و دبیرستان های آسیه و بعثت انجام گرفت، اقدام بسیار موثر و مناسبی برای آشنایی بیشتر نسل جدید ساکن این منطقه با طبیعت منحصر به فرد کشور، تنوع پرندگان آن و اهمیت حفظ تالاب‌ها بوده است.

مجموعه‌ی آوای بوم موفقیت این دانش آموزان را تبریک گفته و آرزو میکند که شاهد تلاش عالمانه و پشتکار آن‌ها برای حفظ طبیعت سرزمین ایران و دشت زیبای ارژن باشیم. جوایزی به پاس موفقیت این عزیزان از طرف آوای زیست بوم ارژن و دبیرستان های آسیه و بعثت به عزیزان تقدیم گشت و هدایایی به رسم یادگار از سوی انجمن حفاظت پرندگان آوای بوم برای این عزیزان ارسال خواهد شد.

برندگان این مسابقه به ترتیب زیر میباشند:

مریم حیدری_ نفراول

مریم حیدری_ نفراول

زهرا موسوی نفر دوم

زهرا موسوی نفر دوم

فاطمه بهادری_نفردوم

فاطمه بهادری_نفردوم

دنیاقربانی_نفرسوم

دنیاقربانی_نفرسوم

مراسم اهدای جوایز: