آموزش پرنده نگری به کودکان روستای موته

آموزش پرنده نگری به کودکان روستای موته

کارشناسان انجمن پرنده شناسان آوای بوم در تاریخ ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ در راستای اهداف آموزشی این انجمن، در مدارس روستای موته که در پناهگاه حیات وحش موته واقع گردیده است، برنامه ی آموزشی رایگان در ارتباط با پرنده نگری و پرندگان ایران ترتیب دادند.
در این برنامه که با هماهنگی اداره آموزش و پرورش میمه و همچنین اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شاهین شهر برگزار گردید، کارشناسان انجمن آوای بوم به کودکان مقطع دبستان و دبیرستان موارد زیر را آموزش دادند:
• تنوع پرندگان در جهان و ایران
• مراحل حیات پرندگان در دنیای وحش
• پرندگان شاخص پناهگاه حیات وحش موته و روستای موته
• آموزش پرنده نگری و چگونگی شناسایی پرندگان
• نکات جالب و آموزنده در ارتباط با پرندگان
• نحوه ی برخورد با پرندگان
در طول مدت کارگاه، کودکان و نوجوانان در ارتباط با نحوه ی برخورد صحیح با پرندگان هم اندیشی و صحبت کردند و تجربیات خود را با دوستان خود به اشتراک گذاشتند.
پناهگاه حیات وحش موته از بزرگترین و مهم ترین مناطق چهارگانه تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان است. این منطقه که دارای طبیعتی کم نظیر است، مهم ترین محل زندگی آهو در کشور نیز محسوب میگردد. همچنین در این پناهگاه پرندگانی مهم و در معرض خطر انقراض همچون هوبره و بالابان زیست میکنند.
با توجه به این که پناهگاه حیات وحش موته از جمله مناطقی است که در حاشیه و درون آن روستاهایی کوچک وجود دارد، طبیعی است که حفظ طبیعت آن نیازمند علاقه و همکاری ساکنان محلی آن است و به همین دلیل آوای بوم تصمیم گرفت کودکان روستای موته را با حیات وحش منطقه خود آشنا کرده تا از این طریق گامی در جهت تضمین بقا و سلامت پناهگاه حیات وحش موته بردارد.