به نقل از ایمان ابراهیمی (کارشناس ارشد سلامت روان) در اصفهان زیبا

سلامت روان

آلودگی هوا، گرانی، شنیدن اخبار بد اجتماعی و سیاسی، ترافیک و مشغله‌های فکری عمدتا دلایلی هستند که در طول روز باعث می‌شوند میزان اضطراب و نگرانی در ما افزایش یافته و سلامت روان را به خطر اندازد. برنامه‌ریزی برای سفر، رفتن در دل طبیعت و یا پیاده روی در پارک‌های شهری، از جمله روش هایی هستند که انسان امروز تلاش می‌کند با توسل به آن ها از استرس ناشی از تکنولوژی عصر مدرن فرار کند و حداقل برای چند ساعتی در هفته، آرامش و دوری از دغدغه‌های روزانه را تجربه نماید.

مطالعات اخیر نشان داده است که پرنده‌نگری تأثیری قابل توجه در کاهش اضطراب دارد. از طرفی در میان روش‌های غلبه بر اضطرابی که وابسته به طبیعت و فضای سبز هستند، قطعا پرنده‌نگری از ارزان‌ترین و در دسترس‌ترین آن‌ها است. برای پرنده‌نگری نه لزوماً نیازی به سفرهای طولانی و پر هزینه دارید نه نیاز به خیل تجهیزاتی گران. تنها کافی است از فردا صبح که بیدار می‌شوید، از پنجره‌ی خانه یا محل کار دقت بیشتری به پرندگان و نحوه‌ی رفتار آن ها بکنید و یا در حین قدم زدن به سوی محل تحصیل و فعالیت خود، در درختان اطرافتان به دنبال پرندگان باشید!

اما پرنده نگری چگونه می‌تواند منجر به بهبود سلامت روان و کاهش اضطراب شود؟

1. شما را در لحظه قرار می‌دهد!
یافتن پرنده‌ها نیاز دارد تمام حواستان را به چشمان و گوش‌هایتان دهید و به دنبال هر حرکت یا صدای ظریفی باشید. به این گونه شما در لحظه قرار گرفته و برای دقایقی از فکر به گذشته و آینده رها خواهید بود.
2. درمانی برای بیماری دوری از طبیعت!
مطالعات مختلف این فرض را بیان کرده‌اند که جدا شدن ناگهانی انسان از طبیعت و اسارتش در میان ساختمان‌های بزرگ شهر، خسارتی قابل توجه به سلامت روان وارد نموده است. پرنده‌نگری راهی است که برای دقایقی در میان شهر از فضای شهری جدا شده و به طبیعت بپیوندید.
3. پرنده‌نگری به نوعی، مراقبه است!
تأثیر مراقبه بر آرامش انسان تاثیری شناخته شده است. پرنده نگری از جهات بسیاری شبیه به یک مراقبه است. چرا که پرنده‌نگری نیازمند بودن در زمان حال، حفظ آرامش و سکون، رعایت سکوت و در عین حال هوشیاری نسبت به هر محرکی است.
4. پرنده نگری به شما زاویه دید جدیدی هدیه می‌دهد!
در اطراف ما پدیده‌های بسیاری هستند که کمبود اطلاعات ما در موردشان و همچنین کمبود توجه ما به آن‌ها، باعث شده از لذت همجواری از آن ها بی‌بهره باشیم. یکی از این پدیده‌ها زندگی حیوانات در اطراف ما است. زمانی که در پرنده‌نگری به تماشای لانه سازی پرندگان شهری می‌پردازید و یا رقص آن‌ها برای همدیگر را می‌بینید و یا زمانی که متوجه معنای صدای مختلف آن‌ها می‌شوید، دری جدید برای لذت بردن به روی شما باز می‌شود.
5. پرنده‌نگری، سرگرمی است!
قطعا تجربه کرده‌اید که در زمان احساس افسردگی تمایل دارید برای بیرون آمدن از حالت غم، با دوستانتان یک بازی سرگرم کننده انجام دهید یا به سینما رفته و یک فیلم کمدی تماشا کنید. پرنده‌نگری هم مانند این فعالیت‌ها یک تفریح و سرگرمی است. با این تفاوت که در کنار این سرگرمی، دانش و آرامش بیشتری خواهید یافت.