سرشماری پرندگان استان هرمزگان

در کشور ها و در مناطق مختلف دنیا جهت بررسی وضعیت پرندگان و ارزیابی میزان موفقیت پروژه های حفاظت از آن ها، هر ساله پرندگان و به خصوص پرندگان آبزی و کنار آبزی توسط کارشناسان سرشماری میشوند. سرشماری ها به فراخور منطقه ی مورد نظر، در زمان های خاصی از سال صورت میگیرد. در ایران، در تمامی استان ها در فصل زمستان و در ماه دی سرشماری زمستانه ی پرندگان همزمان با دیگر کشور ها تحت الزامات و شرایط Wetland International برگزار میشود.

استان هرمزگان در سالیان گذشته یکی از استان هایی بوده است که در انجام برنامه های سرشماری پرندگان و همچنین پایش و حلقه گذاری آنان پیشگام دیگر استان ها محسوب شده و موفقیت های چشمگیری را به نمایش گذاشته است. در زیستگاه های وسیع و بعضا صعب العبور این استان، بارها کارشناسان حیات وحش با هر دشواری که بوده است پرندگان استان را سرشماری کرده و در مواقع مورد نیاز آن ها را زنده گیری و حلقه گذاری نموده اند.

طبق قراردادی که در تیرماه سال ۱۴۰۰ میان اداره کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان و انجمن حفاظت پرندگان آوای بوم منعقد گردید، سرشناری پرندگان این استان در سال ۱۴۰۰ تماما به عهده ی انجمن آوای بوم خواهد بود.

در این پروژه، کارشناسان انجمن آوای بوم به بررسی زیستگاه های مختلف تالابی و دریایی استان هرمزگان پرداخته و بر اساس شرایط هر زیستگاه، برای سرشماری پرندگان آن برنامه ریزی و سپس اقدام مینمایند.

در اولین مرحله از این پروژه، در تیر ماه سال ۱۴۰۰ کارشناسان آوای بوم به همراه میثم قاسمی-معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان- و دو تن از کارشناسان آن اداره ی محترم در جزیره ی شیدور که تالابی بین المللی نیز محسوب میشود حضور یافته و در طول ۳ روز به سرشماری پرندگان این جزیره و بررسی مخاطرات زیست محیطی آن پرداختند و همچنین تعدادی از جوجه های پرندگان را زنده گیری و حلقه گذاری نمودند. پرندگان زادآور این جزیره که وضعیت آنان مورد بررسی قرار گرفت شامل ۴ گونه ی اگرت ساحلی، پرستوی دریایی پشت تیره، پرستوی دریایی کاکلی کوچک و پرستوی دریایی گونه سفید بوده است.

تصاویری از مرحله ی اول این پروژه را در زیر میبینید:

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات تماس


آدرس: اصفهان، خیابان سجاد، خیابان ارباب، کوچه قصر، پلاک ۲

ایمیل: info@avayeboom.com

شماره تماس: ۰۹۹۱۴۰۱۳۷۸۱

نماد اعتماد


4/UgEVjFgR-8qhAZpwJM6Bfl2C6MggkekGB1w7nytXkYQxb-7eYEKPl0Q