روز جهانی پرندگان مهاجر

روز جهانی پرندگان مهاجر؛ گزارش 2020

روز جهانی پرندگان مهاجر چه روزی است؟ شعار روز جهانی پرندگان مهاجر امسال چه بود؟ هر ساله تمامی فعالان محیط زیست خصوصا دوستاران و حامیان پرندگان, دومین شنبه ماه مه و ماه اکتبر را به پرندگان مهاجر اختصاص داده اند و همه سازمان ها و انجمن های مرتبط با پرندگان سعی می کنند به نحوی برای اطلاع رسانی و مهم داشتن این روزهای مهم به سهم خود فعالیتی داشته باشند. اما امسال به دلیل همه گیر بودن ویروس کرونا تمامی فعالیت ها به صورت مجازی انجام گردید. گزارشی از فعالیت های انجمن آوای بوم به مناسبت wmbd2020 را در این مطلب بخوانید.

روز جهانی پرندگان مهاجر

شعار روز جهانی پرندگان مهاجر 2020

با توجه به اهمیت حفظ و بازیابی اتصال اکولوژیکی و یکپارچگی اکوسیستم هایی که حرکات طبیعی پرندگان مهاجر را پشتیبانی می کنند، شعار جهانی روز پرندگان مهاجر 2020 توسط سایت جهانیWMBD “پرندگان پیوند دهنده دنیا ما هستند” اعلام شد.

امسال تمرکز این روز برای آگاهی سازی عمومی از نحوه مهاجرت پرندگان و مسی های مهاجرتی آنها بود.
همچنین ابزار و روش هایی که در دنیا برای جمع آوری این اطلاعات به انسان کمک کرده است را معرفی کرد.

فعالیت های مجازی روز پرندگان مهاجر 1399

علی رقم اینکه هر سال انجمن آوای بوم برنامه های متنوعی از قبیل گشت های پرنده نگری، گفت و گوهای چهره به چهره برگزار می کرد امسال با نظر به همه گیری ویروس کووید-19 در جهان و عدم امکان ارتباطات نزدیک با مردم این انجمن تلاش کرد تا به روش های دیگری بتواند محرکی برای آگاهی بخشی به عموم مردم باشد که این فعالیت ها عبارت است از:

  •  ساخت ویدیو کلیپ (پویش هم صدایی برای روز پرندگان مهاجر)
  • ویدیو کلیپ حلقه گذاری انجمن آوای بوم
  •  رونمایی از تی شرت با طرح پرندگان مرزی ندارند
  •  لایو در صفحه اینستاگرام آوای بوم با سهیل اولادزاد درباره پرندگان مهاجر در تالاب ها

شرح فعالیت های فوق به قرار زیر است:
با توجه به عدم امکان ارتباط چهره به چهره با مردم، انجمن آوای بوم تلاش کرد تا به صورت مجازی در صفحات خود به اطلاع رسانی هایی در خصوص این روز بپردارد.

و با مشارکت تعدادی از علاقه مندان و فعالین حوزه طبیعت و طبیعتگردی ویدیویی برای آگاهی رسانی و هم صدایی برای پرندگان مهاجر ساخته شد تا صدای انجمن به واسطه این افراد به گوش مردم برسد.

همچنین به خاطر اینکه تمرکز امسال در این روز بر روی مسیر مهاجرت پرندگان و ابزاری است که به انسان رصد این مسیرها را میسر می کند انجمن آوای بوم ویدیو کلیپ خود را در خصوص حلقه گذاری این انجمن منتشر کرد تا مردم را با شیوه حلقه گذاری و اهمیت آن آشنا سازد.

برای حمایت از انجمن و پروژه های حفاظتی از پرندگان نیز از تی شرتی با طرح و شعار پرندگان مرزی ندارند رو نمایی شد و برای فروش در سایت قرار گرفته شد که تمام درآمد حاصل از آن صرف پروژه های حفاظتی خواهد شد.

خرید تی شرت روز جهانی پرندگان مهاجر

همچنین در لایو اینستاگرام با آقای سهیل اولادزاد فعال محیط زیست از مازندران در خصوص پرندگان مهاجر، وضعیت آنها در تالاب میانکاله، آسیب هایی که در شمال کشور متوجه آنهاست و اقداماتی که عموم مردم می توانند انجام دهند صحبت شد.

روز جهانی پرندگان مهاجر

1/5 - (1 امتیاز)