آموزش جامعه محلی و پرنده نگری در تالاب های چهارمحال و بختیاری به مناسبت روز جهانی پرندگان مهاجر

در تاریخ پنج شنبه 21 اردیبهشت 1396، موسسه پرنده شناسان آوای بوم و اداره کل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری با همکاری یکدیگر، به مناسبت روز جهانی پرندگان مهاجر برنامه ی آموزشی کاملی به مدت یک روز در محل تالاب بین المللی گندمان ترتیب دادند.

در ساعات ابتدایی این روز در محلی مناسب در حاشیه تالاب، صندلی و دیگر وسایل مورد نیاز پذیرایی از مدعوین توسط نیرو های یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست استان چ و ب جایگذاری گردید. در ساعت 10 صبح مدعوین که عموما از معلمان و مسئولان مدارس منطقه بودند، در برنامه حضور یافتند. از دیگر مهمانان برنامه، انجمن نغمه سبز، انجمن سامان پویا و دانش آموزان علاقه مند و مدیران محلی بودند. معلمان محترم در ابتدا آموزشی مختصر در ارتباط با روز جهانی پرندگان مهاجر و اهمیت وجود چنین روزی را دریافت میکردند و پس از آن با کمک ابزاری مانند تلسکوپ و دوربین دوچشمی و با کمک راهنمایان موسسه آوای بوم به پرنده نگری میپرداختند. پس از آن معلمان به گروه هایی 10 تا 15 نفره تقسیم شده و با همراهی 2 راهنمای پرنده نگری به قدم زدن در حاشیه تالاب به قصد پرنده نگری و پرسش و پاسخ هدایت میشدند. در این برنامه گروه های مردم نهاد محلی و مدیران منطقه ای نیز حضور داشتند که آموزش های لازم در خصوص این روز به آن ها ارائه شده و سوالات آن ها پاسخ داده شد. این قسمت از برنامه با توزیع بروشور های آموزشی و برچسب های تبلیغی جهت نصب به شیشه های اتومبیل در ساعت 12:30 ظهر پایان یافت.

پس از این قسمت از برنامه، قسمت دوم برنامه که آموزش فعال افراد بومی تالاب بود شروع گردید. داوطبان آموزش دیده موسسه پرنده شناسان آوای بوم به گروه هایی 3 الی 4 نفره تقسیم شدند. این گروه ها با قدم زدن در حاشیه تالاب های بین المللی گندمان و چغاخور، پس از یافتن افرادی که معیشت مرتبط با تالاب داشتند به سراغ آن ها میرفتند. پس از برقراری ارتباط دوستانه با هر فرد بومی ساکن تالاب، به مدت 5 الی 15 دقیقه، آموزش هایی در ارتباط با اهمیت وجود پرندگان مهاجر به آن ها ارائه شده و به میزان علاقه و اطلاعات آن ها جهت مشارکت در برنامه های آتی امتیاز داده میشد.  در این آموزش ها تلاش بر این بود که متناسب با شغل فرد و میزان دانش و علاقه ی وی، به او اطلاعاتی ارائه شود که کارآمد، جذاب و قابل اجرا باشد و همچنین بروشور هایی جهت مطالعه فرزندان این افراد به آن ها داده میشد.

با نزدیک شدن به غروب آفتاب، گروه ها به فعالیت خود پایان دادند. در این برنامه به ده ها معلم، مدیر و ساکنین تالاب که شغلی در ارتباط با تالاب داشتند آموزش داده شد و به این ترتیب مفصل ترین برنامه ای که تا کنون در ارتباط با روز جهانی پرندگان مهاجر در مرکز ایران اجرا شده است به اتمام رسید.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *