آنفولانزای پرندگان

آنفولانزای پرندگان

آنفولانزای پرندگان یکی از تیتر خبرهایی است که سال‌ها شنیده‌ایم. اما آنفولانزای پرندگان چیست؟ آیا آنفولانزای پرندگان به انسان‌ها منتقل می‌شود؟ علائم آنفولانزای پرندگان چیست؟ آنفولانزای مرغی چیست؟ نام بیماری‌های متفاوتی از سمت پرندگان می‌شنویم مانند بوتولیسم پرندگان که پیش‌تر درمورد آن توضیح داده‌ایم. در این مطلب همراه ما باشید تا آنچه نیاز دارید درمورد آنفولانزای پرندگان بدانید را بخوانید.


نگارنده مقاله: ساناز تمیم زاده 

«تمام مطالب منتشر شده در وبلاگ آوای بوم نشان دهنده نظرات نویسنده مطلب بوده و لزوما دیدگاه‌های انجمن را منعکس نمی‌کند.»


آنفولانزای پرندگان چیست؟

آنفولانزای پرندگان (avian influenza) یا آنفولانزای مرغی نوعی عفونت ویروسی است که به سرعت از پرنده‌ای به پرنده‌ای دیگر منتقل می‌شود.

بیماری آنفولانزا به دو دسته تقسیم می‌شود:

  • ویروس‌های آنفولانزا با بیماری‌زایی بالا (فوق حاد)
  • ویروس‌های آنفولانزا با بیماری‌زایی پایین (غیرفوق حاد)

آنفولانزای پرندگان سویه‌های متفاوتی دارند که رایج‌ترین آن H5N1 است. در سال 1997, H5N1 اولین ویروس آنفولانزای پرندگان بود که در هنگ کنگ انسان را آلوده کرد که از تماس مستقیم فرد با پرنده بوجود آمده‌است.

پرندگان مهاجر آبزی به ویژه اردک ها، غازها، قوها ناقل طبیعی ویروس‌های آنفولانزا هستند. این پرندگان در هنگام مهاجرت از کشورهای مختلف این ویروس را جابه‌جا می‌کنند.

اگر از روش‌های زنده‌گیری (شکار) این پرندگان را بگیرند، با هرگونه تماس با پرندگان دیگر و با خود فرد احتمال شیوع این بیماری بیشتر خواهد شد.

بنابراین پرنده فروشی‌ها و شکارچیان یکی از ناقل‌های این بیماری هستند.

پس این احتمال وجود دارد که ویروس از حیات وحش به پرندگان اهلی و خانگی منتقل شود.

آنفولانزای پرندگان

 

انتقال آنفولانزای پرندگان به انسان‌ها

آیا امکان دارد که انسان‌ها آنفولانزای پرندگان بگیرند؟ گزارش هایی وجود دارد که انسان‌ها با تماس نزدیک به پرندگان و یا فضولات آن‌ها درگیر بیماری شده‌اند. درسال 2014 تعدادی شیوع آنفولانزای مرغی بین افراد گزارش شده است.

اما بهتر است بدانید که احتمال کمی دارد این بیماری از فردی به فرد دیگر منتقل شود. تقریبا تمام موارد آلودگی انسان به این ویروس از طریق تماس خود فرد با پرنده یا سطوح آلوده بوده است. غیر از موارد خاص که ارتباط بسیار نزدیکی با فرد بیمار وجود داشته است. مانند: مادر به نوزاد در هنگام مراقبت از او. به هر حال گزارشاتی وجود دارد که انتقال بیماری از فردی به فرد دیگر وجود داشته است اما خیلی کم.

از طرفی برخی از منابع پزشکی و علمی به صراحت می‌گویند: آنفولانزای پرندگان قابل انتقال به انسان نیست مگر از نوع فوق حاد باشد.

بسیاری از افرادی که در مرغداری یا بخش‌های انتقال طیور کار می‌کنند (حتی مدیران) در معرض این ویروس قرار دارند.

پرندگان آلوده به H5N1 تا حدود 10 روز همچنان ویروس را از طریق مدفوع و بزاق آزاد می‌کنند.

به طور کلی به راحتی نمی‌توان درمورد این ویروس و علائم آن در انسان نظر قطعی داد. از طرفی افرادی که درگیر ویروس می‌شوند حتما از خود علائمی نشان نمی‌دهند و بی شک نیاز به آزمایشات پزشکی خاص است.

آنفولانزای پرندگان

آنفولانزای پرندگان در ایران وجود دارد؟

بله، آنفولانزای پرندگان در فصل‌هایی که پرندگان مهاجر برای زمستان‌گذرانی به تالاب‌ها و مناطق مختلف ایران مهاجرت می‌کنند بسیار دیده می‌شود و هرساله تمامی فعالین و کارشناسان محیط زیست برای کنترل کانون‌های شیوع بیماری تلاش می‌کنند.

 

علائم آنفولانزای مرغی در پرندگان

ویروس آنفولانزای پرندگان به راحتی از پرنده‌ای به پرندگان دیگر منتقل می‌شود. پرندگان اهلی از این بیماری در امان نیستند و مرغ و خروس و بوقلمون‌ها نیز به این ویروس مبتلا می‌شوند.

علائم آنفولانزای پرندگان غیر فوق حاد بستگی به نوع گونه پرنده دارد و هر کدام علائم متفاوتی دارند. مانند: اسهال، مشکلات تنفسی، تورم سر، ریزش پر و مرگ.

اما در نوع فوق حاد این بیماری بسیاری از پرندگان پس از ابتلا به ویروس آنفولانزای مرغی به سرعت می‌میرند و ممکن است هیچ علائمی از خود نشان ندهند.

 

ویروس آنفولانزای پرندگان از گوشت یا تخم پخته منتقل می‌شود؟

برخلاف تصورات غلط رایج، مصرف طیور یا تخم پرنده باعث انتقال آنفولانزای مرغی نمی‌شود اما به شرط آنکه به خوبی پخته شود.

به عنوان مثال تخم پرنده به هیچ عنوان حالت مایع (عسلی) نداشته باشد. گوشت پرنده نیز اگر در دمای 73.9 درجه سانتی‌گراد پخته شود، بی خطر تلقی می‌شود.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) می‌گوید:

جدا از مصرف غذای نپخته، پرهیز از بازارهای فضای باز و تماس با پرندگان آلوده راه‌های دیگر جلوگیری از ابتلای انسان به آنفولانزای پرندگان است.

کلام آخر

در این مطلب سعی کردیم درمورد آنفولانزای پرندگان به طور کلی صحبت کنیم. انتقال آنفولانزای پرندگان به انسان‌ها و نحوه انتقال آن را توضیح دادیم. در صورت هرگونه سوال و یا نظری در بخش نظرات این پست همراه شما هستیم.