اردک سرسبز

اردک سر سبز ؛پدرهای سبز/مادرهای قهوه ای

آیا شما در محیط زیست اطراف خود اردک سر سبز مشاهده کرده اید؟ آیا با تفاوت های ظاهری اردک سرسبز ماده و اردک سر سبز نر آشنا هستید؟ اردک سرسبز یکی از گونه های دوست داشتنی اردک در طبیعت است. برای اینکه بدانید چرا پرندگان مهاجرت می کنند می توانید به مطالب پیشین سر بزنید. پرندگان مهاجر، مهمان های دوست داشتنی در تالاب ها و مناطق آبی می باشند. اردک سرسبز از جمله پرندگان مهاجر زاینده رود محسوب می شود. در ادامه شما را با اردک سر سبز ، این پرنده زیبا و شگفت انگیز بیشتر آشنا خواهیم کرد.

اردک سر سبز

اردک سر سبز ” یکی از 23 گونه اردک ایران است که به گروه اردک های ” روی آب چَر ” تعلق دارد. این گروه از اردک ها بر خلاف اردک های غواص ، برای تغذیه تنها در سطح آب فعالیت کرده و به طور کامل داخل آن فرو نمی روند. وجود پرده بین انگشتان پا و چربی روی پرها ، به زندگی آنها روی تالاب ها و مناطق آبی کمک می کند.

رنگ سبز سر و منقار زرد در نرها و رنگ قهوه ای لکه لکه و منقار قهوه ای با حاشیه زرد در ماده ها ، از مشخصات این پرنده مهاجر است . نر و ماده این اردک در میان شاهپر های خود لکه بنفش و براقی دارند که به آن ” آینه بالی ” می گویند و موقع پرواز یا جمع کردن بال ها ، یکی از راه های مهم شناسایی آنهاست.

کلمه “ اردک ” از کلمات وارد شده از زبان ترکی به فارسی است و در میان مردم عموماً مرغابی نامیده می شوند. البته از لحاظ علمی ، خانواده مرغابی ها ، قوها ، غازها و اردک ها را شامل می شود. اردک سر سبز ، این پرندگان اجتماعی، در قصل سرما در زاینده رود، خصوصاً کنار سی و سه پل، به وفور حضور می یابند و می توان از تماشای آن ها لذت برد. این گونه می توان رفتارهای اردک سرسبز ماده و اردک سر سبز نر را در کنار هم مشاهده کرد و از این همه شگفتی به وجد آمد.