بازدید از محل دپوی زباله اصفهان

هر ساله با رسیدن فصل پاییز، بسیاری از محل های دپوی زباله در کشور، میزبان پرندگان شکاری میشوند. اغلب این پرندگان در مسیر های مهاجرت خود از شمال ایران به سمت شرق آفریقا هستند که در این محل ها جهت تغذیه و استراحت زمانی را سپری میکنند. هرچند که تعداد بسیاری از آن ها نیز تمام طول زمستان در این محل های میمانند.

دو گونه ی مهم از پرندگانی که محل های دفن زباله پناه می آورند، عقاب دشتی و کور کور سیاه هستند. عقاب دشتی، پرنده ای بزرگ جثه و زیبا است که در ایران اغلب در فصول سرد مشاهده میگردد. این عقاب از 2 سال پیش در لیست پرندگان در خطر انقراض قرار گرفت و به نظر میرسد جمعیت آن به شدت رو به کاهش گذاشته است. به نظر میرسد یکی از عمده دلایل کاهش جمعیت این گونه، عوارضی است که حاصل از وجود داروی دیکلوفناک در غذای خورده شده توسط عقاب ایجاد میگردد. دیکلوفناک دارویی ضد التهاب است که وجود آن در طبیعت و دفن غیر استاندارد آن باعث از بین رفتن بسیاری از پرندگان، به خصوص لاشخور ها گردیده است.

با توجه به اهمیت این گونه در دنیا، و با توجه به این که محل دفن زباله اصفهان یکی از محل ها گذر و زمستان گذرانی مهم این گونه به شمار میرود، آوای بوم در فصول سرد سال به طور منظم از این محل بازدید کرده و وضعیت این پرندگان، تعداد آن ها و مخاطرات تهدید کننده ی آنان را مورد پایش و بررسی قرار میدهد.

در تاریخ 13 مهر 1396، تیمی 5 نفره از آوای بوم، نخستین بازدید سال جاری را از این منطقه انجام دادند و با خوشحالی نظاره گر تعداد انبوه این گونه شدند. اولین چیزی که توجه گروه را به خود جلب کرد، تعداد بسیار کم عقاب های بالغ به نسبت عقاب های نابالغ بود که امید داریم با گذشت زمان و طی هفته های آینده تعداد عقاب های بالغ قابل مشاهده افزایش یابد.

همچنین در سال جاری، آوای بوم با مشخص نمودن خطوط انتقال برقی که برای بقای این گونه عامل تهدید به شمار میروند، مراتب را به استحضار کمیته ملی پرندگان و شبکه های برق رسانده و در حال پیگیری ایمن سازی این خطوط انتقال نیرو میباشد.

محل دپوی زباله شهرستان اصفهان، در محل جاده ی جنوبی باغ رضوان بوده و مشاهده عقاب ها برای عموم مردم میسر است.

همچنین در این بازدید، یک عدد کلاغ ابلق نیز رها سازی گردید. این کلاغ ابلق که با آسیب جدی بال به آوای بوم سپرده شده بود، پس از چند ماه مداوا و درمان، سلامت خود را بازیافته و آماده بازگشت به طبیعت گردیده بود. 

عقاب دشتی

عقاب دشتی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *