بلبل هزار دستان نر

بلبل هزار دستان ایران

حتما نام بلبل هزار دستان ایران را شنیده اید. چراکه در همه جا سخن از خوش آوازی و نوای خوش این پرنده زیبا به گوش می رسد. بیشترین آواز معمولاً توسط بلبل هزار دستان نر خوانده می شود. صدای پرندگان یکی از کلیدهای شناسایی پرندگان می باشد. خوب است بدانید اطلاعات ارزشمندی با تحلیل صدای پرندگان می توان به دست آورد. همچنین صدای پرندگان یکی از ابزارهای برقراری ارتباط و صحبت کردن پرندگان با یکدیگر است. در این مطلب کوتاه قصد داریم شما را با بلبل هزار دستان ایران آشنا کنیم.

بلبل هزار دستان ایران

اگر در روزهای تابستان در پارک های پر درخت شهر نظیر باغ گلها ، پارک جنگلی ناژوان و غیره رفت و آمد داشته باشید ، شانس شنیدن آواز بی نظیر بلبل هزاردستان را خواهید داشت ؛ آوازی که بدون شک شما را به اندکی درنگ و حتی جستجوی منشأ صدا دعوت می کند !

بلبل ، پرنده ای از خانواده مگس گیرها بوده که موقع آواز ، خود را مخفی می کند تا از خطر مصون بماند. البته اگر شانس دیدن آن را داشته باشید ممکن است در نگاه اول با گنجشک اشتباه بگیرید .

این پرنده در ادبیات نیز همواره مورد توجه بوده و در موسیقی و آواز ایرانی نیز از نوای آن بهره گرفته شده است. نام های متعددی برای بلبل هزاردستان ایران ، این پرنده خوش الحان، وجود دارد. از آن جمله می توان به بلبل معمولی ، هزاردستان ، هزار آوا ، هزار آواز ، شباهنگ و عندلیب اشاره نمود. با توجه که در بعضی از ساعات شب نیز صدای بلبل به گوش می رسد ، در زبان انگلیسی آنرا Nightingle ( مشابه شباهنگ ) می نامند.