قره قشلاق

برگزاری کارگاه حفاظت مشارکتی پرندگان مهاجر تالاب قره قشلاق آذربایجان شرقی

تالاب قره قشلاق در جوار روستای قره قشلاق و در نزدیکی شهر بناب قرار دارد. این تالاب که یکی از تالاب های اقماری و فصلی جنوب دریاچه ی ارومیه محسوب میگردد، از دیرباز محل زادآوری و زمستان گذرانی طیف وسیعی از پرندگان مهاجر بوده است. یکی از مهم ترین پرندگانی که در این تالاب زمستانگذرانی میکند، غاز پیشانی سفید کوچک است که پرنده ای در حال انقراض در سطح جهان به شمار می آید. در جهت مشارکت تمامی ذی نفعان تالاب در حفاظت پرندگان، به دعوت گروه های زیست محیطی شهرستان بناب، کارگاهی در روستای قره قشلاق بناب برگزار گردید که تدریس آن را ایمان ابراهیمی، مدیر عامل آوای بوم به عهده داشت.

کارگاه حفاظت مشارکتی پرندگان مهاجر

در تاریخ ۲۳ مهر ماه سال ۱۳۹۹ در روستای قره قشلاق کارگاه حفاظت مشارکتی پرندگان مهاجر با همکاری گروه های زیست محیطی شهر بناب، اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بناب و آوای بوم برگزار گردید. از جمله شرکت کنندگان در این کارگاه میتوان به عضو شورای شهر بناب، نماینده ی دفتر تالاب ها از سازمان حفاظت محیط زیست، نماینده ی اداره کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان غربی، مدیر حفاظت محیط زیست شهرستان بناب، دهیاران روستا های اطراف و مردم علاقه مند اشاره کرد.

در این کارگاه ابتدا در مورد اهمیت پرنده نگری، پرندگان ایران و مهاجر بودن طیف وسیعی از پرندگان کشور توضیحاتی داده شد. در ادامه به معرفی پرندگان تالاب قره قشلاق و اهمیت وجود آنان در منطقه پرداخته شد. پس از آن نقش تالاب قره قشلاق در حفظ پرندگان مهاجر مهمی چون غاز پیشانی سفید کوچک بررسی شد و معضلات بقای آنان مورد اشاره قرار گرفت. در بخش انتهایی کارگاه نیز افراد شرکت کننده به صورت مشارکتی به تدوین اقداماتی پرداختند که از سوی هر یک از ذی نفعان برای حفاظت از تالاب میتوان انجام داد.

در ادامه و در روز های پس از برگزاری کارگاه، تالاب قره قشلاق و مناطق طبیعی اطراف جهت بررسی معضلات احتمالی حضور پرندگان مهاجر مورد پیمایش قرار گرفت و از سوی آوای بوم پیشنهاداتی برای بهبود سطح و کیفیت حفاظت منطقه به محیطبانان و فعالین محیط زیست تالاب ارائه گردید.

پرنده نگری قره قشلاق

تالاب قره قشلاق