رفتار های پرندگان

تغییر رفتار پرندگان ؛ تلاشی برای بقا

رفتار پرندگان یکی از جذابیت های آنان در پرنده نگری است. رفتار های پرندگان در موقعیت ها و فصول مختلف سال متفاوت است. در مقالاتی چون رقص عاشقانه پرندگان ، برقراری ارتباط در پرندگان ، راز مهاجرت پرندگان ، استراتژی پرندگان در مقابل سرما ، عجایبی از کلاغ ها می توانید با بخشی ار رفتار های پرندگان آشنا شوید. همچنین در مقاله الگو برداری از  رفتار پرندگان برای توسعه علم و فناوری بیشتر به این موضوع پرداخته ایم. در رفتار شناسی پرندگان نکات جالب و حیرت انگیزی وجود دارد که در این مقاله قصد داریم شما را با بخش دیگری از آن آشنا کنیم. متن کامل این پژوهش در مجله Nature Ecology and Evolution منتشر شده است.

رفتار پرندگان

باکلان بزرگ (Great cormorants) یکی از گونه های پرندگان است که رفتارهای جدید و خلاقانه ای را به نمایش می گذارد.

پژوهش های انجام شده درباره تغییر رفتار پرندگان

برخی باور دارند که انعطاف‌پذیری رفتاری باعث کاهش آسیب‌پذیری گونه‌ها از خطر انقراض می‌شود، اما تا‌کنون شواهد جهانی که این فرضیه را پشتیبانی می کند وجود نداشته است.

محققان با انجام مطالعاتی، رفتار پرندگان را به‌صورت کمی بررسی کرده‌اند و به اطلاعات جدیدی در رفتار آن‌ها برای دستیابی به غذا در طبیعت رسیده‌اند. بر اساس یک مجموعه داده منحصر به فرد از 3800 رفتارهای جدید، محققان نشان داده اند که گونه هایی که تمایل بالاتری برای نوآوری دارند در معرض خطر کمتری از انقراض جهانی هستند و به احتمال زیاد نسبت به پرندگان کمتر مبتکر، جمعیت در حال افزایش یا پایداری دارند. این نتایج عمدتاً نشان دهنده تحمل بیشتر گونه های نوآور در برابر نابودی زیستگاه ها، که تهدیدی اصلی برای پرندگان است، می باشد.

طبق این مطالعات پرندگانی كه رفتارهای جدیدی را یاد می گیرند کمتر در معرض خطر انقراض قرار می گیرند و از بین می روند.

نمونه هایی از رفتارهای هوشمندانه در پرندگان

شکارچیانی که از نان یا حشرات به عنوان طعمه برای ماهی گرفتن استفاده می کنند، carrion crows  که میوه های دارای پوست سخت (آجیل) را روی جاده ها می اندازند تا خودروهای عبوری باعث ترک خوردن پوسته و شکسته شدن آن ها شوند، باکلان بزرگ که در زمان های ماهیگیری خود در نیوزیلند به سر می برد تا از جریانات قوی که توسط کشتی های تجاری ایجاد می شود، استفاده کند و …. .

این ها فقط تعدادی از روش هایی است که پرندگان رفتارهای بقای خود را با شرایط تطبیق داده و سازگار کرده اند.

تغییر رفتار پرندگان و حفظ بقا

اکنون یک مطالعه ی جدید نشان می دهد پرندگانی که می توانند رفتارهایشان را از این طریق تغییر دهند نسبت به پرندگانی که با شرایط سازگار نمی شوند و رفتارهایشان تغییری نمی کند، کمتر در معرض خطر انقراض قرار می گیرند و کمتر از بین می روند.

در یک مطالعه ی منتشر شده از سوی گروهی از محققان دانشگاه McGill کانادا و CREAF بارسلونا بیان شده است که  این سازگاری ها ممکن است شامل ترکیب غذای جدید در رژیم غذایی آن ها باشد، یا پیشرفت در روش ها و تکنیک های شکار کردن و بهبود آن.

چنین رفتارهای نوآورانه ای سنجشی از “انعطاف پذیری رفتاری” است که از مدت ها پیش برای جلوگیری از انقراض و از بین رفتن مطرح بوده و سودمند است.

برای آزمایش این موضوع در سطح جهانی، دانشمندان گزارش های مربوط به رفتارهای جدید در بین گونه های پرنده را بررسی کرده و با سطح خطر هر گونه در لیست قرمز اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) مقایسه کردند.

این مطالعه شامل بیش از 3800 رفتار جدید از 8600 گونه از پرندگان است و این طور نتیجه می گیرد که با افزایش تعداد رفتارهای جدید، خطر انقراض کاهش می یابد.

نظر دوتن نویسندگان و محققان

سیمون دوتاتز (Simon Ducatez)، نویسنده اصلی مطالعه و محقق پسادکترا در دانشگاه McGill وCREAF ، در یک بیانیه مطبوعاتی گفته است: “ما مدت ها مشکوک بودیم که این رابطه بین خلاقیت و بقا وجود داشته باشد، اما اکنون توانستیم آن را به صورت کمی بررسی و تأیید کنیم. “با این حال، نویسندگان تأکید کرده اند که نوآوری فقط می تواند پرندگان را از تغییرات در زیستگاه خود محافظت کند و نه از شکار زیاد یا تهدید از جانب گونه های مهاجم.

دانیل سول (Daniel Sol) ، نویسنده و محق CREAF؛ نیز در مورد تغییر رفتار پرندگان و حفظ بقای آن‌ها اینطور می‌گوید که “باید در نظر گرفت که گونه هایی که بیشترین ظرفیت خلاقیت و نوآوری را دارند، طول نسل طولانی تری دارند و این باعث می شود آن­‌ها در مقابل شکار آسیب پذیر شوند.” “این بدان معناست که بر خلاف آنچه معمولاً فرض می شود، توانایی نوآوری در برابر برخی از تغییرات سریع محیط زیست از حیوانات محافظت می کند.”

5/5 - (1 امتیاز)