تیمار و رها سازی یک عدد بوتیمار

در اواسط آذر ماه سال 96، اداره محیط زیست شاهین شهر طی تماس با آوای بوم خبر از یافتن یک عدد بوتیمار در زیستگاه های طبیعی این شهرستان داد. پس از هماهنگی های لازم، این بوتیمار توسط آوای بوم از این اداره کل دریافت گردید. بوتیمار یافت شده بدنی بسیار ضعیف داشت و وزن پرنده بسیار کمتر از وزن عادی آن بود.

پرنده به سرعت توسط دامپزشک مورد بررسی قرار گرفت و پس از آن به جایگاه تیمار آوای بوم انتقال یافت. پس از نزدیک به یک ماه، وضعیت بوتیمار به مرحله عادی رسید. آوای بوم پس از بررسی کامل سلامت پرنده و گرفتن تست های لازم، آمادگی پرنده برای بازگشت به طبیعت را تایید کرد.

آوای بوم در شبکه های اجتماعی خود، مخاطبان را برای مشاهده ی رها شدن این گونه در طبیعت دعوت نمود و مقرر گردید این بوتیمار با رعایت نکات لازم، با حضور شهروندان علاقه مند رها شود. به این منظور در تاریخ 7 دیماه، پرنده به تالاب بین المللی گاوخونی منتقل شد و با حضور اعضای آوای بوم، شهروندان علاقه مند و نمایندگان اداره محیط زیست شاهین شهر به طبیعت بازگشت.

بوتیمار یک پرنده از خانواده حواصیل هاست که در فصول سرد سال در تالاب های کشور قابل مشاهده است. زیستگاه طبیعی این پرنده نیزار های تالابی است و بوتیمار بسیار رنگی استتار جهت زندگی در نیزار را دارا میباشد. بوتیمار مذکور توسط اعضای امداد و نجات آوای بوم (فخر الملوک) نام گرفت و بازیابی سلامت آن و بازگشتتش به طبیعت از خاطرات خوب و به یاد ماندنی آوای بوم شد.

بر خود لازم میدانیم از اداره کل محیط زیست شاهین شهر جهت اعتماد به آوای بوم و همچنین اقدامات فوری و تاثیر گذارش در حفظ پرندگان آسیب دیده تشکر نماییم. بی شک چنین اقداماتی از سوی یک اداره حفاظت محیط زیست شهرستان میتواند الگویی بسیار مناسب برای دیگر ادارات محسوب گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *