اگرت بزرگ

حواصیل سفید بزرگ ؛ عروس زنده رود

آیا تا به حال حواصیل سفید بزرگ را از نزدیک دیده اید؟ آیا می دانید چرا پرندگان مهاجرت می کنند؟ پیشتر در مورد پرندگان مهاجر زاینده رود مطلبی را ارائه نمودیم و راجع به پرندگان مهاجر، این مهمان های دوست داشتنی برایتان گفتیم. در هنگام گذر در حاشیه زاینده رود یا از روی پل های آن، با کمی دقت متوجه حضور پرندگان بزرگ جثه ای خواهید شد که اندازه شان تا یک متر می رسد. این پرندگان زیبا و باشکوه، ” حواصیل سفید بزرگ ” یا ” اگرت بزرگ ” نام داشته و در بیشتر مناطق جهان و ایران، در زیستگاه های آب شیرین نظیر تالاب ها و رودخانه ها یافت می شوند.

حواصیل سفید بزرگ را بیشتر بشناسیم

این پرندگانِ کنار آبزی ، معمولاً به صورت انفرادی در قسمت های کم عمق آب ، بی حرکت در انتظار شکار ایستاده و یا با آرامش و طمأنینه راه می روند. آنها بزرگترین حواصیل های سفید رنگ ایران بوده و به همین دلیل گاهی از سوی مردم با لک لک اشتباه گرفته می شوند !

نر و ماده شبیه به هم بوده و پاها و انگشتان سیاه رنگ ، از دیگر خصوصیات ظاهری آنهاست. منقار نیزه ای شکل ، وسیله مناسبی برای صید ماهی ها و دوزیستان است و رنگ آن  در این فصل به زرد مایل به نارنجی بوده و در زمان زادآوری – یعنی اواخر بهار – به سیاهی می گراید ؛ البته قائده آن به رنگ زرد باقی می ماند.

حواصیل سفید بزرگ یا همان اگرت بزرگ در هنگام پرواز ، همانند دیگر حواصیل ها ، گردن خود را به شکل S نگه داشته و از روبرو به شکل تشدید برعکس دیده می شوند. در صورت دیدن آن ها ، با کمی حوصله و دقت می توانید شانس دیدن نحوه شکار کردنشان را در کنار رودخانه یا آبگیرها داشته باشید یا از مشاهده پرواز با شکوهشان لذت ببرید.