رقص پرندگان

رقص عاشقانه در پرندگان

آیا تا به حال رقص پرندگان را از نزدیک دیده اید؟ آیا می دانید رقص پرندگان به چه دلیل و در چه زمانی اتفاق می افتد؟ یا اینکه رقص پرندگان چگونه است؟ بینایی در پرندگان ، لانه سازی پرندگان ، چرایی تقلید صدای برخی پرندگان ، اطلاعاتی که تحلیل صدای پرندگان به ما می دهد ، ساختار بدن پرندگان و برقراری ارتباط در پرندگان از جمله مواردی است که در مقالات پیشین به آن ها پرداخته ایم. در این مقاله شما را با رقص پرندها آشنا خواهیم کرد. در پایان این مطلب شما متوجه خواهید شد که رقص معمولاً از طرف کدام جنس و به چه منظور صورت می گیرد.

رقص ماکیان

رقص پرندگان چه زمانی و چگونه است؟

 • به محض اتمام زمستان و در طی فصل تولید مثل، تقریباً همه ی گونه های جانوری رقص را انجام می دهند، یا برای تحکیم رابطه ی زوجی شان یا برای بوجود آوردن یک رابطه.

 

 • این رقص به طور گسترده تری نزد زوج های جدید پدید می آید، چون جنس نر باید یک ماده را به خود جذب کند. برای این امر چندین نوع رفتار، جابه جایی و فعالیت به کار می گیرد تا رنگ های پرهایش را به نمایش گذارد.

 

 • در طی رقص های زمینی نرها حالت های مختلفی به خود می گیرند. این رقص ها مشخصه ی راسته ی ماکیان است که در آن قرقاول، خروس، کبک و گونه های مشابه است که این رفتارها را نشان می دهند.

 

 • پرنده های خیلی رنگی می رقصند و هدفشان به نمایش درآوردن قسمت های رنگی و درخشان خطوط بالی پررنگ و نقش های خاص سر و بدن است. دم های بلند قرقاول ها و طاووس ها وقتی جنس نر دور جنس ماده دور می زند، کاملاً به کارگرفته می شوند و از لرزش هایی تکان می خورند.

 

 • پرها باد می شوند. پرنده حالت های مناسب به خود می گیرد و از کنار جابجا می شود. تعظیم، بالا یا پایین آوردن بال ها و یا دم. گردن را سفت می گیرد، تاج را عَلَم می کند یا قسمتی از پوست که شدیداً رنگی است را به معرض دید قرار می دهد.

 

 • سر معمولاً دارای قسمت گوشتی درخشان است که نقش آن دیگر خودنمایی هنگام خرامیدن جنس نر، نیست.

 

 • نوک بزرگ توکان و پلیکان که معمولاً زیبا و رنگی ست همچنین برجسته کردن حالت های مورد بررسی ست.

نقش آوازها و صداها در رقص پرندگان

 • صداها معمولاً رقص ها را همراهی می کنند.

 

 • جیغ ها و آوازها به طور معمول توسط جنس نر از یک سکو بالای قملمرو یا همچنین از بوته ها، شاخه های کوتاه در محدوده یا همسایگی، شنیده می شود.

 

 • آواز به درد جذب کردن ماده ها می خورد و همچنین برای هشدار دادن به رقیب های احتمالی قلمرو می باشد. سپس این صداها ملایم تر می شوند و جفت برای مکالمه باهم از آن استفاده می کند.

 

 • گنجشک کوچولوها همچنین ماده ها را با جیغ و آواز جذب می کنند و رقابت بین رقیب ها صورت می گیرد. و آن برای مشخص کردن این است که کدام نر آواز با ملودی بهتر یا جیغ صدادار تری برای تحت تاثیر قرار دادن زوج احتمالی، تولید خواهد کرد.

سایر رفتارها در رقص پرندگان

ولی چندین گونه صداهای صوتی تولید نمی کنند. از جمله به هم زدن نوک ها، صدای بال ها، ضربه های صدا دار، صدای نفس، صدای خر خر یا صداهای دیگر نسبت به نوع پرنده.
این حرکات می تواند روی زمین، روی شاخه درختان و جاهای دیگر انجام شود. ولی در کل در داخل قلمرو و معمولاً نزدیک لانه یا حتی در لانه صورت می گیرد.

رفتارها و رقص پرندگان شکاریرقص پرندگان

انواع دیگر دلبری توسط جنس نر یا هر دو جفت در پرواز بالای قلمرو انجام می شود. یکی از پرنده ها، معمولاً نر، رقص های هوایی می کند درحالی که ماده او را نگاه می کند. و این قبل از آن است که به نر بپیوندد. این رقص های هوایی خیلی تماشایی هستند، به طور ویژه نزد شکاری ها که با هم بالای قلمرو و اطراف لانه انجام می شود.

آنها نزدیک هم حرکت می کنند و همدیگر را با چنگ ها نگه می دارند، درحالی که یکی از آنها می چرخد و روی پشت پرواز می کند . پیش میاد که هر دو خود را بیندازند و بلافاصله به طور جداگانه بلند شوند تا دوباره به هم چنگ زنند و از نو شروع کنند. این نوع پرواز که به عنوان رقص پرندگان محسوب می شود، توسط چندین پرنده شکاری مانند عقاب، سنقر، سارگپه، کورکور، شاهین و انواع دیگر از بزرگ ترین تا کوچک ترین انجام می شود. حتی هما این حرکت های آکرباتیک را با وجود سایز بزرگ انجام می دهد.