روز ملی پرنده نگری

روز ملی پرنده نگری و گزارش برنامه های آوای بوم

روز ملی پرنده نگری روزی است که کمیته ی ملی طبیعت گردی آن را به جهت تشویق به ترویج و آموزش پرنده نگری اعلام کرده است. این روز که برای اولین بار در سال ۱۳۸۹ اعلام گردید، تا کنون هنوز به صورت رسمی در تقویم های کشور ثبت نگردیده اما با این حال گروه های مختلف پرنده نگری در شهر های مختلف کشور این روز را پاس داشته و برنامه های آموزشی-تروجی مرتبطی را برگزار میکنند. روز ملی پرنده نگری اولین پنج شنبه ی آذرماه هر سال است و دلیل انتخاب این زمان، اوج حضور پرندگان مهاجر در این بازه ی زمانی در کشور است.

در سال ۹۹، مشکل پاندمیک بیماری کرونا باعث گردید آوای بوم نتواند برنامه های حضوری چندانی داشته باشد و به همین دلیل برنامه هایی را به صورت مجازی برگزار نمود که شرح آن را در زیر میخوانید.

برگزاری مسابقه ی خاطرات پرنده نگری

پرنده نگران دنیای خاص خود را داشته و طبیعت را از نگاهی متفاوت نگاه میکنند. سفر ها و برنامه های دیگر آن ها نیز معمولا همراه با کسانی است که دنیا را مشابه آنان میبینند. همین دلیلی است بر انکه هر پرنده نگری خاطرات بسیار با ارزش و جالبی را برای گفتن داشته باشد. به مناسبت روز ملی پرنده نگری ، مسابقه ی بهترین خاطره ی پرنده نگری برگزار گردید. شرکت کنندگان در این مسابقه، خاطره ی خود را در قالب متن، تصویر یا صدا در شبکه های اجتماعی خود منتشر کرده و آن را برای آوای بوم ارسال نمودند. پس از دریافت خاطرات، آوای بوم در میان خاطرات دریافت شده رای گیری عمومی نمود و بهترین خاطره را اعلام کرد. برنده ی بهترین خاطره، جناب آقای امین سیفی اعلام گردید که به رسم یادبود به ایشان یک لانه ی پرنده، کارت عضویت آوای بوم، پیکسل آوای بوم و برچسب اتومبیل پرنده نگری اهدا گردید.

کارگاه آموزشی با دانشگاه جیرفت در روز ملی پرنده نگری

 

روز پرنده نگری در ایران

به مناسبت روز ملی پرنده نگری ، خانم مهسا هاشمی مدیر باشگاه پرنده نگری آوای بوم طی یک کارگاه آموزشی به آموزش پرنده نگری و ضرورت ترویج آن برای دانشجویان دانشکده ی علوم و مهندسی منابع طبیعی دانشگاه جیرفت پرداخت. در این برنامه دانشجویان به صورت مجازی با ماهیت پرنده نگری و اهمیت آن آشنا گردیدند.

 

برنامه ی لایو آموزشی با انجمن حافظان میراث لنجان

روز پرنده نگری

به مناسبت روز ملی پرنده نگری ، آقای ایمان ابراهیمی مدیر عامل انجمن آوای بوم در طی یک برنامه ی لایو در اینستاگرام مهمان انجمن حافظان میراث لنجان بوده و به معرفی فعالیت پرنده نگری به شهروندان منطقه ی لنجان پرداخت. لنجان یکی از شهرستان های غربی شهر اصفهان است که به تازگی انجمن حافظان میراث در آن شروع به کار کرده و از جمله برنامه های این انجمن، ترویج پرنده نگری در آن منطقه میباشد.