گنچشک سانان

سسک ها ؛ کوچک تر از گنجشک

آیا تا به حال نام پرنده سسک درختی کوچک را شنیده اید. برای اینکه پرندگان را بهتر بشناسیم و بدانیم پرنده چیست ؛ خوب است بدانیم کلیدهای شناسایی پرندگان کدام است. یا اینکه چرا پرندگان مهاجرت می کنند ؛ لانه سازی پرندگان به جه شکل است یا آیا پرندگان با یکدیگر حرف می زنند. برقراری ارتباط در پرندگان چگونه است. اما در این مقاله به صورت کوتاه به معرفی گروه سسک ها می پردازیم. یکی از انواع این گروه و خانواده بزرگ پرنده سسک درختی کوچک است. همراه ما باشید تا به طور خلاصه با این پرنده آشنا شوید.

سسک ها

هر زمان پرنده بسیار کوچکی را دیدید که با صدا در میان بوته ها یا شاخه های درختان در حال جنب و جوش است، احتمال بدهید که او متعلق به گروه ” سِسک ” ها باشد. گروه بزرگی از پرندگان ایران که شامل 8 خانواده و 37 گونه بوده و  مشخصه عمومی آن ها علاوه بر جثه کوچک، رنگ های غیر چشمگیر، نوک باریک و بال های کوتاه است.

برخی از گونه های سسک شباهت زیادی به یکدیگر داشته و از طرفی جنب و جوش زیاد، عکاسی و مشاهده طولانی مدت آن ها را مشکل می کند؛ ولی خوشبختانه تفاوت های صدا و آواز در این پرندگان به گونه ای است که شناسایی آن ها را از این راه راحت تر می کند. نر و ماده سسک ها شبیه به هم بوده و تغذیه آن ها از حشرات کوچک است.

یکی از این پرندگان دوست داشتنی، ” سسک چیف چاف ” ( Chiff Chaff) نام دارد که اسم خود را از صدای خاص خود که به شکل ” چیف …چاف ” شنیده می شود، گرفته است. رنگ زیتونی خاکستری، پر و بال زرد کم رنگ و پاهای ظریف مشکی از خصوصیات ظاهری این گونه است. سسک چیف چاف در بیشتر مناطق ایران دیده می شود و در اصفهان، برخی از پارک ها، حتی پارک های محلی و مرکزی شهر میزبان حضور آن است. پرنده سسک درختی کوچک نیز نام یکی دیگر از این پرندگان دوست داشتنی است.