سهره قناری

سهره پرنده ای از خانواده گنجشک سانان

با خانواده سهره چه میزان آشنایی دارید؟ ممکن است اسم سهره طلایی را بیشتر از سایر هم خانواده هایش شنیده باشید. سهره پرنده ای است که در راسته‌ی گنجشک‌سانان طبقه‌بندی می‌شود. همانطور که سنگ چشم نیز یکی دیگر از گنجشک سانان است. سهره پرنده ای است زیبا و خوش آواز، بنابراین یکی از خطراتی که او را تهدید می کند، زندگی در اسارت است. اما به راستی در باغ وحش ها چه می گذرد؟ افزایش جاده ها تهدیدی دیگر برای پرندگان است. این مقاله در جهت افزایش آگاهی شما نسبت به سهره پرنده خوش رنگ در خانواده گنجشک سانان تهیه شده است.

سهره ها

همانطور که گفته شد، سهره پرنده ای از راسته ی گنجشک سانان است. تعداد گونه‌های شناخته شده‌ی این تیره در ایران شامل 17 گونه است که با طرح‌ها و رنگ‌های خیره‌کننده، اعجاب‌انگیز و متنوع از یکدیگر متمایز می‌شوند. طرح و رنگ در تمامی این گونه‌ها در نهایت زیبایی و خلاقیت تکامل یافته است بطوریکه طیف وسیعی از رنگ‌های بسیار تماشایی از نارنجی تا سبز فسفری و آبی آسمانی تا صورتی و قرمز را شامل می‌شود. اندازه‌ی اغلب این گونه‌ها از انتهای دم تا سر منقارشان بین 12 تا 16 سانتمیتر است بجز 2 گونه که 18 و 21 سانتی متر طول دارند. سهره‌ها دانه‌خوار هستند و معمولا به غیر از دوران زادآوری در بقیه سال زندگی اجتماعی دارند.

زیستگاه

تنوع گونه‌ در این تیره از پرندگان باعث گردیده اقلیم‌های گوناگونی میزبان این پرندگان زیبا باشند و در سراسر ایران از سواحل دریاها تا مناطق بیابانی و کوهستانی و جنگل‌ها و بیشه ها و رودخانه‌ها و حتی شهرها هر یک به فراخور حال و شرایط خویش، برخی در بهار و در زمان زادآوری و برخی دیگر برای زمستان‌گذرانی پذیرای این پرندگان خوش رنگ و خوش آواز هستند.

انواع سهره

اسامی سهره‌ها تا حدودی گویای شکل و شمایل آنهاست که شامل :

 1. سهره سیاه
 2. سهره نوک بزرگ
 3. سهره دمگاه سفید
 4. سهره نوک قیچی
 5. سهره گُلی
 6. سهره خاکی
 7. سهره مغولی
 8. سهره صورتی
 9. سهره بال سرخ
 10. سهره سینه سرخ
 11. سهره کوهی
 12. سهره زرد
 13. سهره سبز
 14. سهره سرسیاه
 15. سهره پیشانی سرخ
 16. سهره جنگلی
 17. و سهره طلایی

است. سهره‌ها همچنین آوازه‌خوان‌های قهاری نیز هستند و برخی از گونه‌هایشان در بهار آهنگ طبیعت را بسیار دلنشین می‌کنند.

خوش آوزای؛ تهدید یا فرصت؟!

آواز زیبا، طرح و رنگی تماشایی و اندازه‌ی کوچک این پرندگان در برخی از گونه‌ها باعث گردیده که بیشتر از سایر پرندگان برای نگهداری در اسارت به دام بیفتند به همین دلیل دایره‌ی ترس‌شان در مناطقی که پرنده‌آزاری و به اسارت درآوردن پرندگان سابقه طولانی دارد، بسیار بزرگ است و دیدن آنان بسیار سخت.

متاسفانه در ایران که نگهداری از پرندگان وحشی از قدیم رایج بوده و به امری عادی تبدیل شده، برخی از گونه‌های سهره‌ها از جمله سهره طلایی به تعداد بالا به اسارت در می‌آیند و از قفس‌های کوچک سر در می‌آورند. برای به دام انداختن این پرندگان زیبا دام‌های مخصوصی ابداع گردیده که با قرار دادن آن در طبیعت به راحتی این پرندگان را به دام می‌اندازند. برخی افراد با اشاره به آواز زیبای این پرندگان اقدام به درهم‌آمیزی این گونه‌ها با پرندگان خانگی و قفسی می‌کنند تا گونه‌های جدیدی برای تطابق با زندگی در اسارت و دارا بودن آواز منحصر به فرد ایجاد شود لیکن هرگز این تلاش‌ها با موفقیت همراه نبوده است.

بهتر است بدانیم :

سهره پرنده هایی وحشی هستند که به هیچ روی قادر به ادامه حیات دراز مدت در اسارت نیستند. سهره‌هایی که به اسارت در می‌آیند دچار افسردگی و استرس مزمن گردیده و به بیماری‌هایی که به نوع عادات تغذیه‌ای و برخی رفتارهای دیگر مرتبط هستند دچار می‌شوند و سرانجام در اسارت می‌میرند. علاقمندان به طبیعت برای تماشای این پرندگان زیبا و آزاد، می‌توانند به انجمن‌های پرنده‌نگری بپیوندند و همراه با تورهای پرنده‌نگری به طبیعت رفته و این پرندگان زیبا را در محیط طبیعی خود ببینند و با آوازشان روح خود را جلا بخشند و از آن ها تصویری به یادگار ثبت کنند.

3.7/5 - (6 امتیاز)