لیکوی ابرو سیاه

لیکوی ابرو سیاه

پرنده ای که بعد از مدت طولانی در بورنئو دوباره کشف شد!

کشف مجدد گونه­‌های پنهان در حیات وحش به دانشمندان و کارشناسان محیط زیست کمک می­‌کند تا به سوالات مختلفی در طول قرن گذشته پاسخ داده و در اختیار علاقه­‌مندان قرار دهند. در این مقاله به یکی از اکتشافات از پرندگان پنهان پرداخته می­‌شود.


نگارنده مقاله: سجاد زارعیان

«تمام مطالب منتشر شده در وبلاگ آوای بوم نشان دهنده نظرات نویسنده مطلب بوده و لزوما دیدگاه‌های انجمن را منعکس نمی‌کند.»


 

لیکوی ابرو سیاه

عکس 1- لیکوی ابرو سیاه که دوباره کشف شد. عکس از محمد سورانتو و محمد ریزکی فوزان

 

پرنده‌ای که تنها یک گونه از آن در بین سال­های میلادی 1843 و 1848 ثبت شده بود، در قسمت اندونزی جزیره بورنئو مجدداٌ کشف شده‌است.

در ماه اکتبر 2020 میلادی (ماه مهر1399شمسی) محمد سورانتو و محمد ریزکی فوزان پرنده پنهان، لیکوی ابرو سیاه را در طی یک سفر هفتگی برای جمع آوری محصولات جنگلی در استان کالیمانتان یافتند. بعد از گرفتن پرنده که ناشناخته بود، آنها عکس‌هایی گرفتند و یادداشت کردند و سپس پرنده را بدون آسیب در جنگل آزاد کردند. آنها عکس‌­ها را به گروه پرنده­‌نگری محلی گالیتوس ارسال کردند به امید آن که بتوانند آن را شناسایی کنند.

گروه پرنده‌نگری گمان برد که این پرنده لیکوی ابرو سیاه باشد و فوراٌ با پرنده­‌شناسان پانچی گوستی اکبر، تگو ویلی نوگور و دینگ لی یانگ ارتباط گرفتند. آنها عکس‌های گرفته شده در کالیمانتان جنوبی را با توضیحات راهنمای میدانی اخیر در مرکز تنوع زیستی طبیعی در هلند و عکس‌­های تنها گونه شناخته شده مقایسه کردند.

لحظه­‌ی اکتشاف!

این لحظه مثل یک لحظه اکتشاف بود! این جمله را گوستی اکبر یکی از اعضای گروه حفاظت از پرندگان اندونزی گفت. این پرنده به عنوان یک ابهام بزرگ در پرنده شناسی اندونزی خوانده می­‌شود. تعجب‌­آور است که این پرنده در انقراض نیست و در این جنگل‌های با ارتفاع کم همچنان زندگی می‌­کند و مقداری ترسناک است! به دلیل آنکه ما نمی‌دانیم این پرندگان در امنیت هستند یا چه مقدار زمانی ممکن است زنده بمانند.

پرنده‌شناسان و مردانی که پرنده را پیدا کردند یک مقاله کوتاه درباره این کشف در تاریخ 25 فوریه در مجله باشگاه شرقی پرنده­‌نگری آسیا( BirdingAsia ) منتشر کردند. آنها می‌­گویند اطلاعات تکمیلی را در ماه‌­های بعدی منتشر خواهند کرد.

لیکوی ابرو سیاه

عکس 2- لیکوی ابرو سیاه در کنار یک کاغذ پول واحد اندونزی به عنوان مقیاس، عکس از محمد سورانتو و محمد ریزکی فوزان

 

عکس­‌های بعدی از پرنده زنده لیکوی ابرو سیاه فورا اطلاعات جدیدی درباره این گونه ارائه داد. دانشمندان اکنون درک بهتری از این گونه با رنگ­بندی دارند. پاها، منقار و چشم لیکوها مقدار اندکی با گونه اصلی متفاوت بودند، اما تفاوت برای دانشمندان تعجب­‌آور نبود. به دلیل آن که در آن مناطق رنگ در طول فرآیند تاکسیدرمی تغییر می­‌کند.

کشف مجدد به دانشمندان و کارشناسان محیط زیست کمک می­‌کند تا به سوالات مختلفی در طول قرن گذشته پاسخ بدهند. دانشمندان هرگز اطمینان نداشتند که این پرنده در کجای حیات وحش زندگی کرده است. تنها گونه اصلی که توسط طبیعت­‌شناس و زمین­‌شناس آلمانی کارل شارنر در بین سال­‌های میلادی 1843 و 1848 مشاهده شد، ابتدا رد شد و به عنوان گونه‌ای از جاوه ثبت شد.

در سال 1895 طبیعت‌­شناس یوهان بوتیکوفر ثابت کرد که این گونه از جاوه نیست، زیرا شاونر پرنده­‌ای در این جزیره مشاهده نکرده بود. بعد از بررسی دقیق ثبت­‌های شارنر در اندونزی، دانشمندان ارزیابی کردند که ممکن است که او پرنده را در نزدیکی شهر مارتاپورا در بورنئو پیدا کرده است.

 

کشف مجدد لیکوی ابرو سیاه در میان شیوع کرونا

آقای نوگوهورو از نویسندگان مقاله که در پارک ملی سبانگائو در کالیماتان کار می­‌کند می­­گوید: من فکر می­‌کنم که خیلی عجیب است که ما یکی از قابل توجه­‌ترین کشف­‌های جانورشناسی را به صورت آنلاین در اندونزی ثبت کرده­‌ایم و شیوع بیماری کرونا، مانع بازدید ما از سایت شده است. به دلیل اقدامات ایمنی کووید 19، دانشمندان قادر به سفر به منطقه‌­ای که لیکوی ابرو سیاه پیدا شده نبوده اند، اما آنها برای مقاله دوم که ثبت اکولوژی است کار می­‌کنند و امیدوار هستند که با آژانس­‌های دولتی محلی برای جست و جوهای بعدی در این سال کار کنند.

آقای یانگ از نویسندگان مقاله و کارشناس محیط زیست سنگاپوری از موسسه بین المللی بردلایف(BirdLife international) می­‌گوید: وقتی که این نمونه‌ها کشف شد، پرندگانی مثل پنگوئن بزرگ و کبوتر مسافر که اکنون منقرض شده هستند، زنده بودند. اکنون برای کارشناسان محیط زیست شانسی وجود دارد تا این جنگل­‌ها را برای حفاظت از لیکوها و سایر گونه­‌ها ایمن سازند.

دانشمندان اکنون اطلاعات کمی از لیکوی ابرو سیاه دارند، اما نویسندگان اندونزیایی مقاله امیدوار هستند که با آژانس­‌های دولتی محلی برای کسب اطلاعات بیشتر کار کنند. آنها سفرهایی به بورنئو برای شناسایی دقیق جایی که این گونه زندگی می‌کند، مصاحبه با مردم محلی، مطالعه رفتار لیکو و ارزیابی اطلاعات جمعیتی که می‌تواند وضعیت گونه را در اتحادیه بین­‌المللی برای حفاظت از لیست سرخ گونه‌های در معرض تهدید ارائه دهد، طراحی خواهند کرد.

آقای میترمیر کارشناس بررسی گونه­‌های در معرض تهدید در موسسه حفاظت از پرندگان آمریکا( ABC ) گفت: در جهان بیش از 150 گونه پرنده که اخیراٌ به عنوان گمشده و بدون مشاهدات ثبت شده در 10 سال گذشته وجود دارند. هم اکنون موسسه بین المللی بردلایف و وب سایت ایبرد در حال همکاری برای کمک به یافتن این پرندگان هستند.

آقای بارنی لانگ کارشناس موسسه حفاظت جهانی( GWC ) و سرپرست برنامه تحقیقاتی گونه‌های گمشده می‌گوید:کشف مجدد لیکوی ابرو سیاه امید و انگیزه برای یافتن سایر گونه­‌های پرنده گمشده در جهان را بالا می­‌برد. کشف­‎‌هایی مانند این باورنکردنی هستند و به ما امید بالایی می­‌دهند که ممکن است سایر گونه‌­هایی که از زمان­‌های طوانی گم­شده هستند پیدا شوند.

همکاری‌ها بین کارشناسان محیط زیست، جوامع محلی و بومی برای حفظ این گونه­‌های پنهان بسیار حیاتی است.

موسسه حفاظت جهانی( GWC )، موسسه حفاظت از پرندگان آمریکا( ABC ) موسسه بردلایف و وب سایت ایبرد برای بالا رفتن تحقیقات در زمینه پرندگان گمشده در جهان با هم در حال همکاری هستند.

  • گزارش از موسسه حفاظت از پرندگان آمریکا