مرغ حق جغد ایران

گزارش پرنده نگری شبانه: در جستجوی مرغ حق

با توجه به اینکه یکی از اهداف اصلی انجمن پرنده­ شناسان آوای بوم نشان دادن پرنده ­ها برای درک بهتر آن­ها است، از این رو این انجمن همواره بر آن بوده تا در بخش پرنده ­نگری این انجمن، گشت­ هایی را برای پیشبرد این هدف برنامه ­ریزی کند. در این برنامه ی گشت پرنده نگری، هدف یافتن گونه ی مرغ حق ، کوچکترین جغد ایران بوده است.

از این رو در روز سه شنبه به تاریخ 22 مرداد ماه 1398 پس از اطلاع رسانی­ ها در فضای مجازی و شبکه ­های اجتماعی این گشت برگزار گردید. در این برنامه 11 نفر از اعضای باشگاه پرنده نگری انجمن و به همراه دو راهنمای پرنده نگری و یک کمک راهنما از ساعت 20 تا 22:30 در مسیر جنگلی پارک صفه به جست و جوی مرغ حق پرداخته شد.

در ابتدای برنامه راهنمای پرنده­ نگری توضیحاتی را پیرامون مرغ حق ارائه داد و سپس مسیر پیاده روی آغاز شد. با حرکت در مسیرهای مناسب پارک صفه، در دفعات متعدد گروه متوقف و با استفاده از نورافکن ­های دستی شعاع گسترده ­ای از اطراف گروه­ برای دیدن مرغ حق به دقت بررسی شد که این روند تا رسیدن به توربین بادی پارک صفه ادامه پیدا کرد. همچنین از آنجایی که یکی از بهترین راه های یافتن پرندگان، دقت برای شنیدن صدای آن ها و سپس گشتن به دنبال صدا است، همگی حاضران با دقت در انتظار شنیدن صدای مرغ حق بودند.

در ادامه پس از استراحتی کوتاه در محوطه توربین بادی صفه و در مسیر بازگشت افراد به دو گروه تقسیم شدند و هر گروه در مسیر متفاوت و به موازات یکدیگر به جست و جوی مرغ حق پرداختند. در این حین صدای جغد کوچک شنیده شد اما افراد گروه موفق به دیدن آن نشدند. همچنین تا پایان مسیر بازگشت به دقت درختان با استفاده از نورافکن­های دستی بررسی شدند اما متاسفانه گروه موفق به دیدن مرغ حق، این پرنده زیبا نشد.

لازم به ذکر است در سال­های اخیر تعداد گونه ­های جانوری ساکن در پارک کوهستانی صفه بسیار کاهش یافته که نگرانی­ هایی را برای فعالان محیط زیست به دنبال داشته و نیازمند بررسی بیشتر علل وقوع این کاهش است.

مرغ حق کوچکترین جغد ایران است و دلیل نامگذاری این پرنده، آوازش میباشد که شبیه به ذکر مداوم (حق) بوده و در فرهنگ بومی بعضی از مناطق ایران اعتقاد بر این بوده است که این پرنده در شب نوای حق حق سر میداده است. مرغ حق در نواحی مرکزی ایران بیشتر در فصول بهار و تابستان دیده می شود.