“ميش مرغ”؛ نماد فدراسيون بدمينتون

حمايت از گونه هاى جانورى يا گياهى در حال انقرض

بر اساس توافق سازمان حفاظت محيط زيست و وزارت ورزش و جوانان، فدراسيون هاى ورزشى كشور ملزم به حمايت از يكى از گونه هاى جانورى يا گياهى در حال انقرض هستند؛

در همين راستا پرنده ى در حال انقراض “ميش مرغ” به عنوان نماد فدراسيون بدمينتون انتخاب شده است.

با توجه به اين نامگذارى و اهميت حمايت از اين گونه در تاريخ ١٩ تير ٩٦ برنامه اى با حضور نماينده فدراسيون بدمينتون، مسئولين هيأت بدمينتون استان و ورزشكاران فعال در اين رشته در هيأت بدمينتون خواهران برگزار شد.

 در اين برنامه از طرف نماينده ى موسسه ى آواى بوم در مورد اهميت حمايت و آشنايى با محيط زيست، حفاظت از گونه هاى در حال انقراض، باورهاى قديمى در مورد پرندگان و زندگى مسالمت آميز با آن ها، پرنده نگرى و همچنين خصوصيات “ميش مرغ” مطالبى ارائه شد كه با استقبال حاضرين همراه بود.

ميش مرغ يا چیرگ جزء پرندگان آسیب‌پذیر (Vulnerable) بوده که از نظر جهانی جمعیت آن رو به کاهش است و در حال حاضر در لیست سرخ اتحادیه بین‌الملی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی (IUCN) قرار گرفته است. در ایران نیز از سال ١٣٤٦ این پرنده تحت حمایت اعلام شد و شکار آن ممنوع گردید. با توجه به اینکه در حال حاضر در ایران چیرگ در معرض انقراض قرار دارد لازم است نسبت به آسیب‌شناسی و احیای این گونه با ارزش اقدامات اساسی صورت پذیرد.

 ميش مرغ بزرگ‌ ترین پرندگان گیاه‌خوار بوده و با جثه بزرگ و بال‌های کشیده و پرتوان، سنگین‌ترین پرنده قادر به پرواز جهان لقب گرفته است.

طی سال های گذشته به دلیل محدود شدن زیستگاه های طبیعی، شکار بی رویه و اختلال در مناطق زیست و تخمگذاری آن در معرض انقراض مى باشد.

زيستگاه اين پرنده دشت هاى شهرستان بوكان در استان آذربايجان غربى است و حدود ١٥ تا ٤٠ ميش مرغ باقى مانده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *