نجات و درمان یک عدد دلیجه

در مهرماه 1396 اعضای انجمن علمی محیط زیست دانشگاه آزاد اصفهان، یک فرد دلیجه نر زخمی را در پناهگاه حیات وحش یخاب واقع در شمال استان اصفهان در حالی پس از چند روز گرسنگی پیدا می کنند که با یک بال زخمی که در اثر اصابت ساچمه از ناحیه کتف سوراخ شده بود، امید چندانی به ادامه حیات برای او وجود نداشت. این گروه در حین انتقال پرنده زخمی به اصفهان با موسسه آوای بوم تماس گرفتند و پرنده را در اولین فرصت به گروه تیمار آوای بوم تحویل دادند. اعضای موسسه آوای بوم بر طبق روال همیشه ایتدا پرنده را نزد دامپزشک خود در شهر اصفهان بردند و پس از رادیوگرافی و شستشوی بال زخمی، پرنده را به محل مناسبی که جهت نگهداری مادام العمر پرندگان فاقد قدرت پرواز آماده گردیده انتقال دادند. در این مکان یک فرد دلیجه ماده و یک پیغو نیز که قبلا با شلیک اسلحه قدرت پرواز را از دست داده اند نگهداری می شود. دلیجه نر در اولین روز حضور خود در محل زندگی جدید علائم خوبی از رو به بهبود بودن از خود بروز داد و علاوه بر تغذیه مناسب، تحرک خوبی نیز از خود نشان داد.

هم اکنون با گذشت سه هفته از حضور این دلیجه نر علاوه بر بهبودی نسبی پرنده و سازگار شدن با محیط جدید، روابط خوبی نیز بین پرنده نر و ماده برقرار گردیده است.

دلیجه نام یکی از کوچکترین شاهین های ایران است که در اغلب مناطق ایران زیست میکند. رژیم غذایی دلیجه طیف وسیعی از جاندران از جمله جوندگان و خزندگان است.

نگهداری دلیجه

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *