همایش روز جهانی پرندگان مهاجر

موسسه پرنده شناسان آوای بوم به مناسبت روز جهانی پرندگان مهاجر، در تاریخ 20 اردیبهشت ماه 1396 از ساعت 9 صبح الی 12:30 ظهر در محل دانشگاه صنعتی اصفهان نشستی علمی و نمایشگاه عکس برگزار نمود. در این نشست علمی که با کمک انجمن علمی دانشکده منابع طبیعی برگزار گردید، دانشجویان رشته های مرتبط با محیط زیست و منابع طبیعی، از دانشگاه های مختلف اصفهان و حومه دعوت شده و حضور داشتند.

در ابتدای برنامه فیلم مستندی به مدت 30 دقیقه جهت آشنایی مخاطبان با وضعیت پرندگان مهاجر در ایران پخش گردید. مستند پرندگان بی پایان از جمله مستند های جالب توجه است که برای این برنامه توسط انجمن علمی دانشکده منابع طبیعی آماده گردیده بود.

 پس از آن سرکار خانم دکتر مشتاقی، مدرس دانشگاه آزاد در ارتباط با اهمیت همکاری های بین المللی در حفاظت پرندگان مهاجر سخنرانی نمود. دکتر مشتاقی ابراز امیدواری کرد که پرنده نگری و اهمیت آن در میان دانشجویان رشته های محیط زیست بیشتر مورد توجه قرار گیرد. پس از سخنرانی دکتر مشتاقی، جناب آقای محمد جواد پرستگاری در ارتباط با اطلاعات فعلی در مورد پراکنش پرندگان مهاجر در ایران توضیحاتی ارائه نمود. آقای پرستگاری ضمن معرفی وبسایت های فعال در این زمینه در ایران، به فرصت های موجود در این حوزه اشاره کرد.

 در ادامه برنامه، 2 نماهنگ ساخته شده توسط آوای بوم در ارتباط با پرندگان مهاجر ایران پخش گردید. نماهنگ اول در ارتباط با تنوع پرندگان در منطقه اصفهان بوده و نماهنگ دوم به بررسی وضعیت زیستگاه های پرندگان مهاجر در ایران پرداخته بود.

 پس از آن جناب آقای ایمان ابراهیمی، مدیر عامل موسسه پرنده شناسان آوای بوم در ارتباط با اهمیت حضور انجمن های مرتبط با پرندگان و پرنده نگری در حفاظت پرندگان مهاجر صحبت هایی ایراد نمود. ابراهیمی ضمن بیان تاریخ نقش پرنده نگری در توسعه دانش پرنده شناسی، ابراز امیدواری کرد که انجمن های مختلف در ایران به صنعت پرنده نگری بیشتر بها دهند.

 در ادامه برنامه سرکار خانم امیدی، کارشناس اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان، گزارشی از عملکرد این اداره محترم در حفاظت پرندگان مهاجر را ارائه نمود. خانم امیدی ضمن ارائه بیاناتی در ارتباط با چک لیست پرنده های اصفهان و وضعیت این لیست، به وضعیت زیستگاه های اصفهان نیز اشاره کردند.

 نماینده ای از پویش دیده بان زندگی، با معرفی فعالیت های این پویش برنامه ی سخنرانی را به پایان رساند. در پایان همایش پنلی جهت پاسخ به سوالات دانشجویان در این ارتباط تشکیل شد. پیش از پایان برنامه، جناب آقای دکتر همامی، مدیر گروه تنوع زیستی دانشگاه صنعتی، سخنانی کوتاه در ارتباط با همایش بیان نموده و ضمن اشاره به این نکته که این همایش، نخستین همایش تخصصی در ارتباط با پرندگان در این دانشگاه بوده است، نسبت به برگزاری همایش های مشابه ابراز امیدواری کرد.

پس از اتمام همایش، شرکت کنندگان به سالن نمایشگاه عکس پرندگان هدایت گردیدند. در این نمایشگاه، تصاویری از پرندگان مهاجر که توسط استاد مقیمی، جناب آقای کمیلی و جناب آقای لطیفی و دیگر عکاسان محترم گرفته شده بود و با همکاری انجمن علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه آزاد خوراسگان گرد آوری گردیده بود به نمایش گذاشته شده و راهنمایانی از موسسه پرنده شناسان آوای بوم به سوالات حضار در ارتباط به تصاویر پرندگان و پرنده ها پاسخگو بودند. در ضمن برنامه، به حضار بروشور های آموزشی و برچسب های شیشه ای داده شد.

 

در پایان از همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان، اداره کل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری، انجمن علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی و دانشگاه آزاد خوراسگان، شرکت ایرانیکارت، انجمن زمین برای همه، جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست شاخه اصفهان و دیگر عزیزان جهت همکاری و همیاری صمیمیشان کمال تشکر را داریم.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *