پارک ملی قمیشلو

آموزش بانوان ساکن حاشیه‌ی پارک ملی قمیشلو

پناهگاه حیات وحش و پارک ملی قمیشلو یکی از زیستگاه های با ارزش استان اصفهان است که در آن تعداد قابل توجهی از وحوش زندگی میکنند. در حاشیه ی این پارک ملی چندین روستا قرار گرفته که ساکنین آن با حیات وحش قمیشلو تعارضاتی را نیز دارند. یکی از روستاهای حاشیه‌ی این پارک ملی، روستای میرآباد است که در شمال غربی پارک ملی قمیشلو قرار گرفته است.

اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان در طرحی آموشی-پژوهشی در طول مدت مدیدی بر آموزش ساکنین روستای میرآباد و فرهنگ سازی در میان آنان فعالیت نموده است. در مراحل پایانی این طرح در پارک ملی قمیشلو ، از انجمن حفاظت پرندگان آوای بوم دعوت به عمل آمد تا ضمن حضور در این منطقه، به آموزش میدانی بانوان روستای میرآباد در ارتباط با پرندگان و پرنده نگری بپردازند.

در این راستا در ۲ روز مختلف در اسفند ماه سال ۱۳۹۹، کارشناسان انجمن آوای بوم ضمن حضور در منطقه به آموزش این بانوان پرداختند. جهت هرچه موثر تر شدن برنامه ی آموزشی، بانوان روستای میرآباد به وسیله ی یک دستگاه مینی بوس به مرکز پارک ملی قمیشلو (قلعه ی قمیشلو) منتقل شده و آموزش میدانی در مرکز منطقه به آنان ارائه گشت. در این برنامه کودکان و بانوان میرآبادی با پرندگان منطقه ی خود (از جمله کبک، انواع عقاب ها، انواع جغد ها، پرندگان آواز خوان و کلاغ ها) آشنا شده و در مورد مراحل زندگی یک پرنده اطلاعات بیشتری کسب کردند. پس از آن به وسیله ی دوربین دوچشمی و تلسکوپ به پرنده نگری پرداخته و روش انجام پرنده نگری را به صورت میدانی آموختند. در طول برنامه نیز کودکان و نوجوانان سوالات خود در ارتباط با حیات وحش و حیوانات را پرسیده و پاسخ آنرا دریافت کردند.

انجمن آوای بوم مراتب قدردانی خود را از برگزاری این برنامه ی آموزشی موثر در حفاظت حیات وحش که در پارک ملی قمیشلو انجام گرفت، از اداره‌ی آموزش و مشارکت های مردمی محیط زیست اصفهان اعلام میدارد.

قلعه قمیشلو