پایش و بررسی تالاب چغاخور:: شهریور 1396

در تاریخ 10 شهریور ماه 1396، تیمی 3 نفره از آوای بوم راهی تالاب بین المللی چغاخور شد. آوای بوم از ابتدای تاسیس خود، وضعیت زیستی این تالاب را در فواصل زمانی نسبتا منظم بررسی کرده و پرندگان آن را ثبت و شمارش مینماید.

در این بازدید، یک روزه، تیم پایش آوای بوم با صحنه ای ناراحت کننده رو به رو گردید. سطح آب تالاب به شدت پایین آمده بود و دسترسی به جزیره ی میان تالاب، با پای پیاده میسر گردیده بود. پرندگان تالاب با مشکل نزدیک شدن قلمرو ها رو به رو بوده و وضعیت مناسبی را تجربه نمیکردند. تعداد گونه های تالاب، در مقایسه با زمان های مشابه در 3 سال گذشته قابل مقایسه نبوده و به شدت کاهش داشت.

از جمله پرندگان مشاهده شده میتوان به حواصیل خاکستری، کشیم بزرگ، کشیم گردن سیاه، پرستوی دریایی بال سفید، چک چک دشتی، پرستوی معمولی، چنگر و بادخورک اشاره نمود.

تالاب چغاخور یکی از دو تالاب بین المللی استان چهارمحال و بختیاری است. این تالاب با 2300 هکتار مساحت، به دلیل شرایط خاص زیست محیطی خود و محلی که در آن قرار گرفته است، اهمیتی بسیار بالا جهت زاد آوری و زمستان گذرانی پرندگان مهاجر داشته و حفاظت از آن امری ضروری است. این تالاب در نزدیکی شهر بلداجی قرار دارد.

تصاویری از این بازدید را در زیر مشاهده مینمایید:

پرنده نگری در تالاب چغاخور

پرندگان تالاب چغاخور

تالاب چغاخور

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *