سهره دوجنسه

پرنده سهره دوجنسه

سهره دوجنسه

 

محققان در ماه سپتامبر یک سهره‌­سیاه سینه‌­سرخ (Rose-breasted Grosbeak) را در ذخیره­‌گاه طبیعی Powdermill یافته‌­اند که نیمی از بدنش ماده و نیمی دیگر نر است؛ شرایطی که به آن ژیناندرومورفی دوجنسه می‌گویند.

 


نگارنده مقاله: شهرزاد فتاحی

«تمام مطالب منتشر شده در وبلاگ آوای بوم نشان دهنده نظرات نویسنده مطلب بوده و لزوما دیدگاه‌های انجمن را منعکس نمی‌کند.»


پدیده دوجنسه در حیوانات

آنها به همراه تیمی که جمعیت پرندگان را در ذخیره­‌گاه طبیعی پادرمیل (پنسیلوانیا) بررسی می­‌کردند، متوجه یک سهره‌­سیاه سینه‌­سرخ غیرمعمول شدند که سورپرایزی را برای آنها رقم زد. یک طرف بدن این پرنده از پرهای قرمز جنس نر سهره­‌سیاه سینه­‌سرخ پوشیده شده بود و پرهای زرد جنس ماده این گونه در سمت دیگر بدنش وجود داشت.

وقتی آنها این اختلاف رنگ را در بدن پرنده دیدند، بلافاصله مشخص شد که سهره­‌سیاه همان موردی است که دانشمندان آن را پدیده دوجنسه در حیوانات می‌نامند. حیوانی که بصورت نیمی نر و نیمی ماده ظاهر می‌شود. همچنین اندازه­‌گیری­‌ها نشان داد که بال راست پرنده از سمت چپی آن کمی بزرگتر است که یک تفاوت بارز بین سهره­‌سیاه نر و ماده محسوب می‌شود.

تفاوت ساختار ژیناندرومورفی با هرمافرودیسم

ساختار ژیناندرومورفی به این معنی است که حیوان دارای نیمی ویژگی زنانه و نیمی مردانه است، دوجنسه­‌هایی که بدین شکل هستند اغلب متفاوت­تر به‌نظر می‌رسند، زیرا ارگان­‌های بدنشان در وسط بدن از هم جدا شده‌­اند. این تفکیک می‌­تواند هم داخل و هم خارج بدن اتفاق افتاده باشد و ژیناندرومورفی دوجنسه با هرمافرودیسم متفاوت است، در هرمافرودیسم گونه دارای اندام­‌های تولید­مثل مردانه و زنانه است اما ممکن است از خارج به صورت مرد یا زن ظاهر شود.

گرچه هرمافرودیسم در بین بسیاری از موجودات، از جمله کرم­‌های خاکی و حلزون‌ها طبیعی است، اما ژیناندرومورفی نادر است و در پرندگان به نظر می‌­رسد وقتی سلول‌ها در اوایل رشد از تقسیم مناسب برخوردار نباشند این پدیده اتفاق می­‌افتد.

 

سهره دوجنسه

 

درحقیقت از وقتی که ذخیره­‌گاه طبیعی پادرمیل شروع به ثبت رکوردها کرد، از حدود 800.000 پرنده به دام افتاده، فقط 5 مورد از آن‌ها به عنوان ژیناندرومورفی ثبت شدند و تنها پرنده که دارای این علایم ژیناندرومورفی دو­جنسه باشد در طول 15 سال گذشته مشاهده شده‌است.

دنی بیستراک، زیست­‌شناس حیات­‌وحش می­‌گوید؛ با نگاهی به رکوردهای 15 سال گذشته به نظر می‌رسد که کشف یک ژیناندرومورف پرنده در میان پرندگان بررسی شده یک در هر یک میلیون است. اما شگفتی که برای این شانس کشف­ شده وجود دارد این است که همه پرندگان نر و ماده پرهای کاملا متفاوتی ندارند و به احتمال زیاد تعداد بیشتری از این گونه ژیناندرومورفی می­‌تواند وجود داشته‌باشد.

کلکسیون پرنده در موزه ­ها نیز این پدیده را تایید می­‌کند. استیفن راجرز، مدیر مجموعه بخش پرندگان در موزه تاریخ طبیعی کارنگی پنسیلوانیا، در طول مدت خدمت خود، حدود 16.000 پرنده را برای مجموعه­‌های موزه آماده کرده است. این امر مستلزم تاکسیدرمی کردن و نگهداری پرندگان و یادداشت برداری از شکل ظاهری نمونه‌­ها از خارج و داخل اندام های تولید­مثل آنهاست. در میان بیش از 27.000 نمونه در موزه، راجرز فقط چهار ژیناندرومورف پیدا کرد، سه تا از آنها گونه‌هایی هستند که هیچ تفاوتی از نظر رنگ بین نر و ماده ندارند.

راجرز می‌گوید: “رقم یک در یک میلیون فقط مربوط به پرندگانی است که تفاوت­‌های بارزی از خود نشان می­دهند. مانند کاردینال‌ها، سهره‌های سیاه و مانند آن…

 

رازهای ژیناندرومورف­ها

وقتی ژیناندرومورف­ها کشف می­‌شوند، موردتوجه قرار می‌گیرند مانند یک پرنده کاردینال دوجنسه ژیناندرومورف که در سال 2019 و زنبور عسلی که با یک چشم جنس نر و بدن یک ماده در اوایل سال پیدا شدند. اما بررسی و مطالعه این پدیده دشوار است. بیسترک می­‌گوید او نمی‌­تواند هیج رکوردی از به دام افتادن دوباره یک ژیناندرومورف توسط عملیات تیم محققین پیدا کند و بنابراین مشخص نیست آیا اختلاف رنگ بعد از تولک رفتن پرنده ادامه دارد یا خیر.

همچنین این سوال نیز وجود دارد که سهره‌­سیاه چه آینده­‌ای ممکن است داشته باشد. پرندگان ماده مانند انسان دارای دو تخمدان هستند که فقط تخمدان چپ در تولیدمثل به پرنده کمک می‌­کند. از آنجا که به نظر می­‌رسد سمت چپ سهره‌­سیاه، ماده است، به گفته زیست شناسان این احتمال وجود دارد که پرنده بتواند تولیدمثل خود را داشته باشد، اگرچه برای جذب جفت نیز باید مانند یک ماده رفتار نماید.

اطلاعات زیادی در مورد رفتار ژیناندرومورف­‌ها در دست نیست، در سال 2009 و 2010، دانشمندان توانستند یک پرنده کاردینال شمالی را در ایلینویز با ژیناندرومورف دوجنسیتی مشاهده کنند و خاطر­نشان کردند که احتمالا او بدون مشکل به زندگی خود ادامه داده‌است. با این حال به نظر نمی­‌رسد که پرنده کاردینال هرگز آهنگ یا آوازی را اجرا کرده‌باشد یا با جفت خود دیده شده‌باشد.

در خاتمه ممکن است ما هرگز ندانیم که چه اتفاقی برای این پرنده مهاجر سهره‌­سیاه می­‌افتد. او در روزی که به دام افتاد، آزاد شد و تاکنون می‌تواند خیلی از آمریکای جنوبی دور شده باشد.

1/5 - (1 امتیاز)