سرشماری پرندگان استان هرمزگان

در کشور ها و در مناطق مختلف دنیا جهت بررسی وضعیت پرندگان و ارزیابی میزان موفقیت پروژه های حفاظت از آن ها، هر ساله پرندگان و به خصوص پرندگان آبزی و کنار آبزی توسط کارشناسان سرشماری میشوند. سرشماری ها به فراخور منطقه ی مورد نظر، در زمان های خاصی از سال صورت میگیرد. در ایران، در تمامی استان ها در فصل زمستان و در ماه دی سرشماری زمستانه ی پرندگان همزمان با دیگر کشور ها تحت الزامات و شرایط Wetland International برگزار میشود.

استان هرمزگان در سالیان گذشته یکی از استان هایی بوده است که در انجام برنامه های سرشماری پرندگان و همچنین پایش و حلقه گذاری آنان پیشگام دیگر استان ها محسوب شده و موفقیت های چشمگیری را به نمایش گذاشته است. در زیستگاه های وسیع و بعضا صعب العبور این استان، بارها کارشناسان حیات وحش با هر دشواری که بوده است پرندگان استان را سرشماری کرده و در مواقع مورد نیاز آن ها را زنده گیری و حلقه گذاری کرده اند.

طبق قراردادی که در تیرماه سال ۱۴۰۰ میان اداره کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان و انجمن حفاظت پرندگان آوای بوم منعقد گردید، سرشماری پرندگان این استان در سال ۱۴۰۰ به مدت ۲ سال به عهده ی انجمن آوای بوم قرار گرفت.

پروژه‌ی سرشماری پرندگان آبزی و کنارآبزی استان هرمزگان در سال ۱۴۰۱ پایان یافت که با پایان این مرحله، گزارش نهایی این پروژه نگاشته شد. این گزارش در زیر قابل مشاهده و مطالعه می‌باشد.

گزارش سرشماری زمستانه‌ی پرندگان آبزی و کتار آبزی استان هرمزگان

کلیپی از این پروژه را در زیر میبینید:

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *