مرغ انجیر خوار پری شاهرخ

پری شاهرخ ؛ دلبر خوش آواز

آیا پری شاهرخ را از نزدیک دیده اید؟ پری شاهرخ پرنده ای خوش آواز است. این پرنده معمولاً به تنهایی دیده می شود ولی در زمستان، به ویژه در زمان تغذیه و در مكان های تغذیه در حین مهاجرت، در دسته های كوچك به دور هم جمع می شوند. در مقالات گذشته همه چیز درباره پرندگان و رازهای مهاجرت پرندگان و پرندگان مهاجر مطالبی را عرضه نمودیم. همچنین روشی برای تغذیه پرندگان در فصل سرما پیشنهاد کردیم. در ادامه به معرفی کوتاه پری شاهرخ خواهیم پرداخت.

دلبر خوش آواز

اگر در بهار و تابستان از میان شاخه های پربرگ درختان باغ ، پارک یا جنگل ، آواز پر طنین پرنده ای توجه شما را به خود جلب کرد شاید او یک ” پری شاهرخ ” باشد.

  • پری شاهرخ ، پرنده ای خجالتی ، با ظاهر منحصر به فرد ، اندازه ای بین گنجشک و کلاغ و آوازی خاص که با پرنده دیگری اشتباه گرفته نمی شود.
  • رنگ زرد ( در ماده ها سبز زیتونی ) ، منقار قرمز رنگ و بال مشکی ، از خصوصیات ظاهری این پرنده زیبا است.
  • پری شاهرخ در برخی مناطق کشور به نام ” مرغ انجیر ” یا ” مرغ انجیرخوار” نیز شناخته می شود.
  • تغذیه آن بیشتر از حشرات و میوه ها بوده و شکل پروازش اندکی موجی شکل است.
  • لانه خود را از علوفه ، پشم و پوست درختان و به صورت آویزان از شاخه ها بنا می کند.

پری شاهرخ ، این پرنده خوش الحان، را در اصفهان در باغ های پر درخت و برخی پارک ها بخصوص پارک جنگلی ناژوان می توان مشاهده کرد. حتی اگر خود را از شما پنهان کند، شنیدن آوازش را که از آواز بلبل کوتاه تر و پر طنین تر است، از شما دریغ نخواهد کرد! پری شاهرخ ها دارای پروازی سریع و قدرتمند هستند و معمولاً با صعودی در مسیری منحنی شکل به سوی تاج پوشش درختان حرکت می کند.