کارگاه مدیریت زیست محیطی لاوان شیدور

کارگاه‌های تدوین برنامه‌ی مدیریت مشارکتی شیدور پایان یافت

تالاب بین المللی شیدور با مرکزیت جزیره‌ی شیدور در نزدیکی جزیره‌ی لاوان در استان هرمزگان قرار دادن که از دیرباز تحت حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست کشور بوده و برای زادآوری پرندگان، لاک‌پشت ها و حفظ اکوسیستم مرجانی حفظ شده است.

با توجه به اینکه این جزیره در نزدیکی روستای لاوان در جزیره‌ی لاوان و همچنین در نزدیکی بندر مقام و بندر نخیلو است و در نتیجه هم در معرض آسیب بر اثر آلودگی های نفتی جزیره‌ی لاوان قرار داشته و هم به دلیل عدم وجود برنامه‌ی درست گردشگری از حضور بی ضابطه‌ی گردشگران آسیب میبیند و همچنین با توجه به آنکه سازمان حفاظت محیط‌ زیست مکلف به تدوین و اجرای برنامه‌های مدیریت جامع (با رویکرد زیست بومی) برای اکوسیستمهای حساس از جمله تالاب‌های کشور می باشد، از سال گذشته برنامه‌ی تدوین مدیریت مشارکتی با انعقاد یک قرارداد بین اداره کل محیط زیست استان هرمزگان و انجمن آوای بوم این جزیره آغاز شد.

 

 

 

برگزاری ۵ کارگاه در واقع مهم‌ترین بخش تدوین این برنامه بود که در آن تمامی ذینفعان دعوت به حضور شده و با بحث و بررسی در کنار هم برنامه‌ی مدیریت را تدوین مینمودند. برگزاری این کارگاه‌ها با حضور ۳ تسهیلگر از سه انجمن طرح سرزمین، آوای بوم و مشق آفرینش انجام شد و ایمان ابراهیمی به عنوان تسهیلگر از سوی انجمن آوای بوم در این کارگاه‌ها حضور یافت. برنامه‌ی تدوین شده و نهایی شده‌ در این پروژه به زودی و پس از تصویب توسط شورای عالی محیط زیست کشور در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

 

Rate this post
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *