کلاغ ابلق آفریقایی برای سومین بار در ایران مشاهده شد! 

 

کلاغ ابلق آفریقایی با نام انگلیسی Pied crow و نام علمی Corvus albus که تا کنون ۲ بار در ایران مشاهده شده بود، برای سومین بار در جزیره‌ی قشم توسط مهندس محمد داخته، مدیر محترم محیط زیست منطقه‌ آزاد قشم در تاریخ ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ مشاهده و تصویر برداری شد و برای انجمن آوای بوم توسط ایشان ارسال شد.

این سومین رکورد این پرنده در کشور است که هر سه رکورد نیز در سال ۱۴۰۲ بوده است. رکورد اول از آقای حسین بارآزرده در بهار ۱۴۰۲ در شهرستان جاسک و دومین رکورد از آقایان ایمان ابراهیمی، میثم قاسمی و فرهاد طایفه و سرکار خانم فهیمه گودرزی در تابستان ۱۴۰۲ در جزیره‌ی لاوان بوده است.

با توجه به آنکه مشاهده‌ی این پرنده در عرض‌های نسبتا یکسان و شرایط زیستگاهی نسبتا مشابه در بازه‌ی زمانی کوتاه بوده است، می‌توان این احتمال را نزدیک به یقین دانست که کلاغ ابلق آفریقایی به جمع گونه‌های پرندگان ایران اضافه شده و از این پس جمله پرندگان چک لیست ایران است.

کلاغ ابلق آفریقایی شبیه به کلاغ ابلق بوده با این تفاوت که تضاد رنگی سفید و مشکی در بدن پرنده به وضوح بیشتر است. همچنین به لحاظ رفتاری تفاوت‌هایی با کلاغ ابلق دارد. پراکنش طبیعی این پرنده مرکز، جنوب و شرق قاره‌ی آفریقا است. نوع حضور این پرنده در ایران و احتمال تبدیل آن به یک گونه‌ی مهاجم نیاز به پژوهش‌های آتی دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *