کلاغ سیاه

کلاغ ؛ پرنده ی تیز هوش!

کلاغ یکی از پرندگان عجیب و شگفت انگیز در طبیعت و محیط زیست است و از جمله پرندگانی است که به سهولت و به صورت وسیع قابل مشاهده است. کم و بیش عجایبی در مورد کلاغ ها را شنیده ایم. زاغ بور ، پرنده ی منحصر به فرد ایران است که از این خانواده می باشد. ممکن است اطلاعاتی در مورد میزان هوش در پرندگان داشته باشید و نام کلاغ ها را به عنوان باهوش ترین پرنده ها شنیده باشید. در این مقاله قصد داریم شما را بیشتر با این پرنده آشنا کنیم و بگوییم کلاغ نماد چیست ؟

نکاتی در مورد کلاغها

  • خانواده ی کلاغ ها در ایران شامل 14 گونه است که از لحاظ جثه ، بزرگترین اعضای راسته ی گنجشک سانان را تشکیل می دهند.
  • کلاغ با پا ها و منقار قوی، همه چیز خوار بوده و نر و ماده آنها شبیه به هم می باشند.
  • این خانواده از باهوش ترین جانوران و دارای توانایی استفاده و حتی ساخت ابزار و حافظه ی قوی هستند.
  • عمر طولانی کلاغ ( بالای 100 سال و در برخی متون قدیمی تا 1000 سال ! ) شایعه ای بیش نبوده و معمولا عمر آنها از 20 سال فراتر نمی رود.
  • یکی از گونه های فراوان و سازگار با جوامع شهری، کلاغ ابلق بوده که به دلیل جثه و رنگ مشخص ( مشکی و خاکستری کم رنگ ) با هیچ پرنده ی دیگری اشتباه نمی شود.
  • این پرنده در بیشتر نقاط ایران حضور داشته و در اصفهان و اطراف آن به وفور دیده می شود.

با توجه به فراوانی و امکان شناسایی ساده ، به راحتی و با صرف کمی وقت می توانید رفتار آنها را زیر نظر گرفته و نکات جالبی در مورد آنها بیابید ؛ مثلاً اغلب پرنده نگرها بارها رفتار تهاجمی کلاغ ها نسبت به پرندگان شکاری بزرگ نظیر عقاب ها را دیده که منجر به ترک صحنه از سوی عقاب شده است ! اما کلاغ نماد چیست ؟ در ادبیات فارسی ، کلاغ یا زاغ در آثار بسیاری از شاعران و نویسندگان دیده شده و در بیشتر موارد نماد دزدی ، حرص ، زیرکی ، خبرچینی و شومی بوده است. در برخی متون عرفانی ، نفس هواپرست به کلاغ تشبیه شده است.