گزارش برنامه ی شناسایی و پایش در منطقه سجزی

آوای بوم از ابتدای فعالیت خود، همواره به دنبال یافتن زیستگاه هایی برای پرندگان بوده است که کمتر مورد توجه قرار گرفته اند. در این راستا پس از اینکه یکی از دوستداران محیط زیست به آوای بوم خبر از حضور یک نیزار وسیع در نزدیکی یکی از روستا های شرق اصفهان داد، تیم شناسایی آوای بوم به این منطقه سفری یک روزه داشت. متاسفانه این بازدید که در اواسط دی ماه انجام شد، به دلیل طوفان و گرد و غبار نیمه کاره ماند.

این منطقه در شمال شهر سجزی و در نزدیکی روستای علی آبادچی و روستای پروانه قرار دارد. به دلیل طرح کاشت گونه ی گز برای مهار بیابان زایی، این منطقه بسیار مناسب زندگی پرندگان گردیده است. کانال ابی که برای آبیاری این درختان کشیده شده است، باعث تشکیل لکه هایی از نیزار شده که ارزش این منطقه را بیشتر نیز کرده است. همچنین وجود انبوه درختان گز، تعداد جوندگان را بسیار افزایش داده که خود باعث جذب تعداد قابل توجهی از پرندگان شکاری شده است.

در تاریخ 20 بهمن ماه، تیمی متشکل از 8 کارشناس آوای بوم راهی منطقه گردید. پیش از برنامه، نقشه های هوایی و ماهواره ای منطقه به خوبی بررسی شد و راه های دسترسی مناسب انتخاب گردید. با رسیدن به منطقه، تیم به خوبی در مسیر های تعیین شده حرکت کرده و از منطقه تصویر برداری نمودند. شناسایی دقیق این منطقه و پایش آن، نیاز به برنامه های بیشتری دارد. آوای بوم امیدوار است در نهایت بتواند این منطقه را به عنوان یک مکان مناسب برای پرنده نگری، به گردشگران معرفی نماید.

همچنین مقرر گردید پس از هماهنگی با اداره منابع طبیعی و بررسی بهتر شرایط، یک عدد دوربین تله ای در این منطقه جهت بررسی احتمال حضور گربه سانان کار گذاشته شود.

پرندگان مشاهده شده در این برنامه به قرار زیر هستند:

1. پی پت دشتی

2. سنقر تالابی

3. اردک سر سبز

4. زردپره تالابی

5. گنجشک سینه سیاه

6. کبوتر جنگلی

7. خروس کولی

8. عقاب خالدار بزرگ

9. عقاب شاهی

10. عقاب دشتی

11. سارگپه پا بلند

12. چکاوک آسمانی

13. کلاغ سیاه

14. کلاغ ابلق

15. زاغی

16. گنجشک خانگی

Rate this post
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *