گزارش سفر به تالاب گاوخونی

تاریخ برگزاری: پنج شنبه 26 آذر ماه 1394

کارشناس علمی و راهنما: ایمان ابراهیمی

تعداد همراهان: 6نفر

تهیه گزارش: محمد معینی

عکس های گزارش: امین اخوت-محمد معینی- ایمان ابراهیمی

تالاب گاوخونی در موقعیت جغرافیایی N3212 E5252 بین استانهای اصفهان و یزد واقع است. تالاب گاوخوني يكي از بكرترين چشم‌اندازهاي طبيعي استان اصفهان محسوب مي‌شود كه به علت موقعيت جغرافيايي و مشكلات دسترسي به آن- به ويژه در گذشته- چهره طبيعي‌اش كمتر با اقدامات سودجويانه بشر دستخوش تغيير شده است، از اين رو جلوه‌هاي بي‌نظير و چشم‌انداز‌هاي زيبايي را براي اهل ذوق و دوستداران طبيعت در دامان خود به وجود آورده است. اين تالاب در آستانه ورود به كوير (مرز ميان اكوسيستم‌ آبي با خشكي) واقع شده و انعكاسي از شرايط حاكم بر اين دو بوم‌سازگان است. این تالاب از رودخانه زاینده رود نشات میگیرد (www.irandeserts.com).

شرح برنامه:

در تاریخ پنج شنبه26آذرماه 94 ، جمعی از اعضای موسسه آوای بوم اصفهان به همراه کارشناس علمی و راهنما جناب آقای ایمان ابراهیمی ساعت 6 صبح اصفهان را به مقصد تالاب گاوخونی ترک کردیم.

پس از طلوع افتاب در بین راه مه غلیظی همه جا را فرا گرفته بود که به شدت دید را کاهش داده و مجبور شدیم با سرعت پایین تر از حد معمول رانندگی کنیم. پس از گذشت دقایقی از طلوع آفتاب مه نیز از بین رفت.

پس از رسیدن به شهر ورزنه و توقف کوتاه به سمت حاشیه رودخانه حرکت کردیم. بعد از رسیدن به محل مناسبی که احتمال مشاهده پرندگان زیاد بود توقف و شروع به گشت زنی کردیم. در همان ابتدا با شنیدن صدای زردپره تالابی اولین مشاهده خود را ثبت و به دنبال آن صدای آبچلیک ها به گوش می رسید ولی مشاهده نشدند. پس از آن یک عدد سنقر تالابی و جغد کوچک مشاهده شد. بعد از نیم ساعت گشت زنی در منطقه و عدم مشاهده گونه ای خاص مسیر را در راستای رودخانه ادامه دادیم. در طول مسیر در کنار مزارع چکاوک های کاکلی به چشم می خوردند.

بعد از چند کیلومتر رانندگی با سرعت پایین در حاشیه رودخانه یک چنگر و چند کشیم کوچک نظرمان را جلب کردند و به دنبال آن چارخو، باقرقره شکم سیاه، چک، شغال، آبچلیک تکزی، سارگپه پابلند، گنجشک سینه سیاه و چکچک دشتی دیده شدند. در آن بین صدای یلوه ها از بین نیزار ها به گوش می رسید ولی دیده نشدند.

سپس به مسیر خود ادامه دادیم تا به محلی رسیدیم که احتمال دیدن جغد در آن زیاد بود. در همان لحظه یک شاه بوف توجهمان را جلب کرد که بعد طی مسافتی در مزرعه ای نشست و به دنبال آن بعد از گذشت چند دقیقه شاهد محاصره آن توسط زاغی ها و کلاغ ها شدیم که بعد از آن یک سنقر تالابی جیغ کشان با پروازهای دایره وار خود بالای سر شاه بوف به جمع زاغی ها پیوست. نکته قابل توجه اینجاست که قبل از رسیدن شاه بوف شاهد نزاع بین کلاغ ها و سنقر تالابی بودیم ولی بعد از حضور شاه بوف شاهد اتحاد عجیب کلاغ با سنقر تالابی شدیم. در همان حین یک ماهی خورک معمولی ، یلوه آبی ، حواصیل خاکستری و اگرت بزرگ دیده شد. بعد از اینکه شاه بوف محل را ترک کرد ما نیز به مسیر خود ادامه داده تا به آبگیر مناسبی جهت مشاهده پرندگان رسیدیم. گونه هایی که  دیده شدند عبارتند از: دو عدد ماهی خورک ابلق که شاهد نزاعشان بودیم، آبچلیک تک زی، آبچلیک آوازخوان، آبچلیک پاسرخ، سلیم شنی کوچک، کاکایی سرسیاه،فالاروپ گردن سرخ، سارگپه پابلند، اردک سرسبز،سار، خروس کولی معمولی.

بعد از آن به سمت تالاب حرکت کردیم و پس از رسیدن به تالاب شاهد صحنه ای غم انگیز بودیم. به جز چند آبگیر کوچک چیز دیگری مشاهده نمی شد.  در سمت شمالی و ابتدایی تالاب شاهد پرواز یک دسته خوتکا بودیم و در کنار آب آبچلیک ها و سلیم ها و یک تلیله شکم سیاه را مشغول تغذیه بعدازظهرشان دیدیم. بعد از حدود 20 دقیقه گشت زنی در منطقه و دیدن یک چکاوک بیابانی گونه ی دیگری مشاهده نشد.

در آخر به سمت قلعه قورتان بازگشتیم که متاسفانه در اطراف آنجا گونه خاصی مشاهده نشد و محل را به مقصد اصفهان ترک کردیم.

توضیحات

نام فارسی

نام انگلیسی

نام علمی

ردیف

 

زردپره تالابی

Reed bunting

Emberiza schoeniclus

1

3 عدد

سنقر تالابی

Western marsh harrier

Circus aeruginosus

2

 

چکاوک کاکلی

Crested Lark

Galerida cristata

3

1 عدد

چکاوک بیابانی

Desert lark

Ammomanes deserti

4

 

چنگر

Coot

Fulica atra

5

 

چارخو

Moorhen

Gallinula chloropus

6

 

کشیم کوچک

Little Grebe

Tachybaptus ruficollis

7

 

باقرقره شکم سیاه

Black-bellied Sandgrouse

Pterocles orientalis

8

1 عدد

چک

stonechat

Saxicola torquatus

9

 

یلوه آبی

Water Rail

Rallus aquaticus

10

 

گنجشک سینه سیاه

Spanish Sparrow

Passer hispaniolensis

11

 

چک چک دشتی

Isabelline Wheatear

Oenanthe isabellina

12

 

حواصیل خاکستری

Grey Heron

Ardea cinerea

13

2عدد

ماهی خورک ابلق

Pied Kingfisher

Ceryle rudis

14

1 عدد

ماهی خورک

Common Kingfisher

Alcedo atthis

15

 

خروس کولی

Lapwing

Vanellus vanellus

16

 

سار

Starling

Sturnus vulgaris

17

 

آبچلیک تک زی

Green Sandpiper

Tringa ochropus

18

 

آبچلیک پاسرخ

Redshank

Tringa totanus

19

 

آبچلیک آواز خوان

Common Sandpiper

Tringa (Actitis) hypoleucos

20

 

کاکایی سرسیاه

Black-headed Gull

Larus ridibundus

21

 

سارگپه پابلند

Long-legged Buzzard

Buteo rufinus

22

 

فالاروپ گردن سرخ

Red-necked Phalarope

Phalaropus lobatus

23

 

خوتکا

Teal

Anas crecca

24

 

اردک سرسبز

Mallard

Anas platyrhynchos

25

 

    

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *