نام پرندگانی که پرواز نمی کنند

پرندگانی که پرواز نمی کنند

نام پرندگانی که پرواز نمی کنند چیست؟ اصلا پرنده چیست؟ از شاخص های شناسایی پرندگان، پرواز کردنشان است، اما پرندگانی که پرواز نمی کنند هم یکی از شگفتی‌های دنیای پرندگان محسوب می‌شوند. پرندگان کمیاب ایران و جهان ، انقراض پرندگان ، رقص عاشقانه در پرندگان ، بینایی در پرندگان و سیستم شنوایی پرندگان از جمله مطالبی است که خواندن آن‌ها توصیه می‌شود. پرندگان یکی از متنوع‌ترین و زیباترین موجودات روی کره زمین هستند. همیشه وقتی از پرندگان صبحت می‌کنیم اولین موضوعی که در ذهن ما نقش می‌بندد پرواز کردن آنان است، اما طبیعت همیشه قوانین استثنایی برای شگفت‌زده کردن ما دارد! پرنده بی پرواز نیوزلندی ، کیوی، از پرندگان بی پرواز و  این شگفتی‎‌هاست.

پرواز کردن پرندگان چه مزایا و معایبی برایشان دارد؟

پرواز کردن برای پرندگان مزایای فوق‌العاده‌ای دارد از جمله:

  • کمک به جست‌و‌جو آسان و تهیه غذا
  • بناکردن لانه در ارتفاعات قابل توجه برای پرورش جوجه ها و حفاظت آن‌ها در برابر تهدیدات
  • فرار از شکارچیان
  • مهاجرت به دوردست‌ها
  • شکار کردن

:البته پرواز کردن هزنیه‌های زیادی هم دارد. مثلاً اینکه

  • انرژی زیادی مصرف می‌کند
  • وزن و اندازه بدن پرنده را محدود می‌کند
  • .سایز و اندازه بال پرندگان و طول پرهای پرندگان در پرواز آن‌ها موثر می‌باشد

آیا پرواز نکردن بعضی پرندگان برایشان مفید است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت بله، زیرا پرنده‌ای که پرواز نمی‌کند، انرژی خود را حفظ می‌کند. در هنگام کمبود منابع غذایی غنی، از مواد مغذی بیشتری نسبت به پرنده‌ای است که پرواز می‌کند دارد و همین سبب بقا آن می‌شود.

آیا این پرندگان در گذشته توانایی پرواز داشته‌اند؟

جالب است بدانید که همه پرندگان امروزی روزگاری می‌توانسته‌اند پرواز کنند اما بتدریج، بعضی از آن‌ها این توانایی را از دست داده‌اند و بی پرواز در طبیعت سازگار شده‌اند. این اتفاق زمانی رخ داده که پرندگان به جزایری رسیده‌اند که شکارچیان طبیعی وجود نداشته است، در نتیجه نیازی به پرواز برای فرار از شکارچیان نداشته است، و چون از بال‌های خود استفاده نکرده‌اند بال‌ها طی هزاران نسل از آنان، بتدریج کوچک و ضعیف شده تا حدی که توانایی پرواز از آنان گرفته شده است. اکنون حدود 40 نوع پرنده روی زمین زندگی می‌کنند که توانایی پرواز ندارند. با جثه‌های متنوع. وجه مشترک همه این پرندگان، کوچکی عضلات بال و سینه و پر مو بودن است.

چرا پرندگان بزرگ پرواز نمی کنند؟

وقتی درسطح زمین هستیم نیروی جاذبه را تا حدودی احساس می‌کنیم. حالا اگر در هوا باشیم این نیرو بیش از پیش احساس می‌نماییم. علت این امر این است که هوا هیچ‌گونه نقطه اتکایی برای نگه‌داشتن وزن موجود زنده ندارد و فقط پرندگان کوچک می‌توانند با برهم زدن بال‌هایشان پرواز کنند. زیرا پرندگان برای پرواز کردن لازم است عضلات بسیار نیرومندی در ناحیه سینه خود داشته باشند. پرنده بزرگ جایی برای ساخته شدن چنین عضلات نیرومندی در بدنش ندارد به همین دلیل پرندگان غول پیکر قادر به پرواز کردن نیستند.

چند مثال از پرندگان بی پرواز

پنگوئن:پنگوئن

پرنده‌ایی غواص و شنا‌گر که بیشتر وقت خود را در آب می‌گذارند. در طول میلیون‌ها سال زندگی، سیر تکاملی، بال‌های این پرندگان به باله شنا تبدیل شده که برای طی کردن آب مناسب تر هستند. در واقع حیوانات آبزی هستند که سرعت آن‌ها 5تا6 مایل بر ساعت در آب می‌رسد. نیاز به پرواز کردن ندارند زیرا پستاندار شکارچی در نزدیکی آن‌ها زندگی نمی‌کند و در نقاط بسیار سرد بیشتر در قطب جنوب زیست می‌کند.

پنگوئن‌ها بسیار باهوش و اجتماعی هستند. در کلنی‌های زندگی می‌کنند که تعدادشان به صد هزار پنگوئن می‌رسد. راه رفتن اردک‌مانند و متفاوت‌شان به جذابیت آن‌ها افزوده است. رایج‌ترین تهدید برای ادامه بقا آن‌ها: آلودگی ، از دست دادن زیستگاه ناشی از تعدی و تجاوز انسانی و ماهی‌گیری تجاری، دفع نفت، گرمایش جهانی است.

شترمرغ:

پرنده‌ای غول پیکر در واقع بزرگ‌ترین پرنده روی کره زمین است دارای بینایی تیز و حس شنوایی فوق‌العاده‌ای است. زندگی آن‌ها به صورت اجتماعی است. قد شتر مرغ بالغ به حدود دو یا دو نیم متر می‌رسد و وزنش هشتاد تا صد و پنجاه کیلو نوسان دارد.

شتر مرغ

یک دونده ماهر با سرعت بسیار است. دارای پاهای کشیده و ضخیم و نیرومند که در بیابان قادر است حتی از اسب‌ها تندتر بدود.

کیوی:

تنها پرنده بی پرواز نیوزلندی و نماد نیوزیلند است. شب زی و خجالتی است و بینایی ضعیفی دارد. در نتیجه شانس زنده ماندن در جزایر دور از دسترس بیشتر است. تفاوتش با دیگر پرندگان، سوراخ بینی آن‌ها است که در رأس منقارشان قرار دارد.

کیوی

کاسواری:

پرنده‌ایی بزرگ که قادر به پرواز نیست و در استرالیا و گینه نو زندگی می‌کنند. دونده قوی و شناگر ماهری است. حس بویایی و بینایی و شنوایی قویی دارد. سرعت دویدن بالایی دارد و سرعتش به حدود پنجاه کیلومتر در ساعت می‌رسد.

 

اندازه پرنده بالغ آن تا یک متر و هشتاد سانتی‌متر می‌تواند باشد. یک چنگال روی انگشت وسطی خود از بین سه انگشت پای خود دارد که بسیار تیز است و تا 4 اینچ می‌تواند طول داشته باشد. این پرنده به باغبان جنگل مشهور است، زیرا مواد دفعی آن‌ها، دانه‌های زیادی را که هضم نکرده‌اند از بدن خود خارج می‌کند. این دانه‌ها با کودی که همراه‌شان دفن می‌شود، می تواند رشد کند. دارای ظاهر آرامی است اما  این ظاهر آرام فریبنده است، زیرا این پرنده در هنگام احساس خطر برای جوجه‌ها و زندگی خود حالت دفاعی گرفته خوب چنگ می‌زند.

کلام آخر

در این مقاله پرندگانی که پرواز نمی کنند را برایتان گفتیم. و با برخی نام پرندگانی که پرواز نمی کنند ، آشنا شدید. پرندگان دیگری نیز هستند که قادر به پرواز نیستن و در این مطلب به آن‌ها اشاره‌ای نشد. از جمله دیگر پرندگان بی پرواز که به‌خوبی می‌شناسیم مرغ و خروس هستند. آشنایی با دنیای جذاب پرندگان و طبیعت بی‌نظیر، همیشه برای آدمی لذت‌بخش بوده و باعث درک آفرینش بی‌همتا خداوند می‌شود. پس در حفظ و صیانت آن کوشا باشیم تا همیشه از زیبایی‌های  آن بهره‌مند شویم.