پروژه کنترل تعارض کندوداران و پرندگان زنبورخوار

گزارش آموزش میدانی اول در فاز اجرایی پروژه کنترل تعارض کندوداران و پرندگان زنبورخوار

تیرماه 1400

سرپرست پروژه: یاسمین یوسفی

نوع پروژه: آموزشی-پژوهشی

کارشناسان و داوطلبان حاضر در برنامه: ایمان ابراهیمی، مهسا هاشمی، محمدعلی آقاابراهیمی، فاطمه کاظمی، سمانه محمدی، امیرعلی آقا ابراهیمی

تهیه‌ی گزارش: مهسا هاشمی

تلفات پرندگان زنبورخوار هرساله تیتر اخبار محیط زیست کشور ما شده‌است. پرندگان زنبورخوار که به صورت گروهی زندگی می‌کنند در فصل بهار و تابستان به ایران مهاجرت می‌کنند. دراین مسیر بی شک زنبورستان‌هایی وجود دارد که این پرندگان از آن‌ها تغذیه می‌کنند. تعارض کندوداران با پرندگان زنبورخوار باعث شد در انجمن حفاظت پرندگان آوای بوم در راستای اهداف خود برای حفظ پرندگان و محیط زیست قدمی بردارد و پروژه‌ای را برای کنترل تعارض کندوداران و پرندگان زنبورخوار شروع کند.

این پروژه از سال 1399 با مرحله مطالعه در مورد جنبه‌های این تعارضات شروع شد. سپس مناطقی به عنوان پایلوت پژوهشی و آموزشی مشخص گردید. در ادامه با کمک مالی از سوی خیرین در انجمن نذر طبیعت وطن ما کاتالوگ‌های آموزشی تالیف و چاپ شدند.

این کاتالوگ‌ها برای آموزش کندوداران آماده شد تا این افراد با میزان اهمیت پرنده زنبورخوار برای طبیعت و کندوهایشان آشنا شوند. از طرفی راه‌حل‌هایی برای کاهش خسارات زنبورستان بدون آسیب به این پرندگان و طبیعت در این کاتالوگ‌ها آورده شده‌است.

در این مرحله دو پرسش‌نامه نیز تهیه گردید که شامل سوالاتی از کندوداران برای مراحل قبل و بعد از آموزش این روش‌ها گردآوری شده بود.

در اولین قدم از فاز اجرایی این پروژه، کارشناسان آوای بوم در تاریخ 28‌ و 29 تیر 1400 به پایلوت اولیه‌ی انتخابی یعنی مراتع دالانکوه سفر کردند. این سفر با همراهی 6 نفر از اعضای داوطلب در انجمن آوای بوم انجام شد.

محل اقامت توسط اداره کل محیط زیست استان اصفهان و اداره حفاظت محیط زیست شهرستان چادگان در اختیار اعضای انجمن قرار گرفت.

اعضای آوای بوم در این سفر دو روزه با کندوداران حاشیه‌ی روستاهای اورگان، باغ ناظر، دره گاو، چشمندگان، پرمه و کلیچه به صحبت و انتقال اطلاعات پرداختند. اعضای انجمن سعی کردند با توجه به اصول تسهیلگری سوالات پرسش‌نامه اولیه را از کندوداران بپرسند و در آخر با ارائه کاتالوگ‌ها راه‌حل‌هایی برای کاهش خسارات از سوی پرندگان زنبورخوار را به صاحبان زنبورستان ارائه دهند. همچنین بر اساس موقعیت قرار گیری هر کندو، توصیه‌های اختصاصی نیز به کندوداران ارائه شد. شماره تماسی نیز جهت ارتباطات بعدی در اختیار کندوداران قرار گرفت تا در صورت بروز تعارض با پرندگان و عدم کارایی روش‌های ارائه شده، با انجمن آوای بوم تماس گرفته و مشاوره دریافت کنند.

اعضای آوای بوم در طول این برنامه‌ی میدانی دو روزه به مجموعا ۱۰ مجموعه‌ کندوداری سرکشی کردند و با ۶ تیم کندودار صحبت کردند. در موارد دیگر به دلیل عدم حضور کندوداران، موقعیت زنبورستان مورد بررسی قرار گرفته و کاتالوگ‌ها را در چادر کندوداران قرار دادند.

 

پروژه کنترل تعارض کندوداران و پرندگان زنبورخوار پروژه کنترل تعارض کندوداران و پرندگان زنبورخوار پروژه کنترل تعارض کندوداران و پرندگان زنبورخوار پروژه کنترل تعارض کندوداران و پرندگان زنبورخوار پروژه کنترل تعارض کندوداران و پرندگان زنبورخوار

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *